fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Węgry: matka czwórki dzieci już nie zapłaci podatku

Bloomberg
Węgierski rząd zachęca do rodzenia dzieci. Matki co najmniej czworga dzieci nie będą płacić podatków.

Węgierska depopulacja jest znacznie szybsza niż średnia europejska. Co roku ubywa 32 tys. obywateli tego kraju - informuje BBC.

Premier Viktor Orban uważa, że na problemy demograficzne odpowiedzią nie jest imigracja, ale "więcej węgierskich dzieci" i przedstawił nowy plan rządu mający zachęcić Węgrów do posiadania większej ilości dzieci. Premier nazwał go "akcja ochrony rodzin".

Każda kobieta poniżej 40. roku życia, która po raz pierwszy wychodzi za mąż, będzie mogła wziąć preferencyjny kredyt wysokości 10 mln forintów (niemal 135 tys. złotych). Kiedy urodzi pierwsze dziecko spłata kredytu zostanie zawieszone na 3 lata. Po przyjściu na świat drugiego znów spłata zostanie zawieszona na 3 lata. Na dodatek 1/3 pozostałego zadłużenia nie trzeba będzie w ogóle spłacać. Jeśli urodzi trzecie dziecko, cała reszta zadłużenia będzie umarzana.

Rząd będzie też pomagał w spłacaniu kredytów hipotecznych. Dotychczas po urodzeniu trzeciego dziecka przejmował spłatę 1 mln forintów, teraz będzie przejmował zobowiązania już po urodzeniu drugiego dziecka, a po pojawieniu się w rodzinie trzeciego przejmie 4 mln forintów. Po każdym następnym dziecku będzie przejmować kolejny milion. Im więcej dzieci, tym mniejszy kredyt.

Węgierski rząd chce też zwolnić matki co najmniej czwórki dzieci z podatku dochodowego.  I to dożywotnio - informuje BBC.

Poza tym premier Orban zapowiedział m.in. stworzenie 21 tys. nowych miejsc w żłobkach w ciągu najbliższych trzech lat; dofinansowanie systemu opieki zdrowotnej suma 2,5 mld dolarów oraz dofinansowanie rządowe na kupno 7-miejscowego samochodu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA