Duże firmy budowlane bez obaw o odwrócony VAT

Nowe regulacje podatkowe pogorszą i tak złą płynność przedsiębiorstw budowlanych – wieszczą eksperci.

Aktualizacja: 05.02.2017 19:26 Publikacja: 05.02.2017 18:27

Foto: Fotorzepa, Maciej Kaczanowski

Tzw. odwrócony VAT na wybrane usługi budowlane został wprowadzony w ramach uszczelniania systemu oraz walki z wyłudzeniami. Zajmujący się ubezpieczaniem należności Euler Hermes wskazuje, że odwrócony VAT może być dla branży większym utrapieniem niż opóźnienie w wykorzystaniu funduszy unijnych.

Błędy i kontrole

– Wiele zależy od tego, na ile urzędnicy administracji skarbowej będą pomocni i wyrozumiali dla przedsiębiorców dotkniętych zmianą. Samo wprowadzenie odwróconego VAT-u na usługi budowlane jest posunięciem korzystnym z punktu widzenia zarówno państwa (lepsza ściągalność podatku), jak i przedsiębiorców (ograniczenie nieuczciwej konkurencji) – komentuje Tomasz Starus, członek zarządu TU Euler Hermes, odpowiedzialny za obszar oceny ryzyka. – Jednak stopień niepewności towarzyszący wprowadzeniu tych przepisów, ich niejednoznaczność i duża dowolność interpretacji powodują, że wielu wykonawców będzie przynajmniej na początku popełniać błędy, a co za tym idzie, naraża się na kontrole i wstrzymywanie zwrotu VAT na dłuższy okres. Jeśli zatem mają kupować materiały z VAT, następnie fakturować bez VAT i czekać na zwrot z urzędu, dodatkowo ryzykując przeciąganie procedury z uwagi na czynności kontrolne, może się okazać, że wielu z nich nie przetrwa – dodaje Starus.

Jego zdaniem teoretycznie racjonalnie działający przedsiębiorcy powinni już teraz podnieść ceny usług budowlanych do poziomu pozwalającego im zbudować z uzyskanej marży przepływy gotówkowe pozwalające przeczekać do momentu zwrotu VAT. – Biorąc jednak pod uwagę, jak bardzo konkurencyjna jest to branża, nie wierzę w to, że ceny faktycznie pójdą mocno w górę. Wszystko to oznacza, że możemy się spodziewać wzrostu liczby upadłości małych i średnich przedsiębiorstw budowlanych – podsumowuje Starus.

Koszty i pożyczki

Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy, zrzeszającej ponad 50 tys. małych i średnich spółek, działającej pod patronatem Krajowego Rejestru Długów, uważa, że wprowadzenie odwróconego VAT w budownictwie może generować dodatkowe koszty dla przedsiębiorców będących podwykonawcami.

– Ucierpią na tym szczególnie mniejsze firmy. Część z nich będzie musiała zapożyczać się, aby zapłacić urzędowi skarbowemu VAT za materiały budowlane, a później czekać na zwrot podatku. W efekcie niektórzy przedsiębiorcy będą zmuszeni zaciągać w bankach krótkoterminowe kredyty. Niewykluczone też, że firmy dysponujące środkami własnymi będą musiały z powodu odwróconego VAT-u ograniczyć inwestycje – mówi Sędłak. – Brak możliwości skompensowania VAT z faktury sprzedażowej VAT-em z faktury zakupowej może negatywnie wpłynąć na płynność finansową podwykonawców i tym samym zwiększyć zatory płatnicze w budownictwie. A sytuacja w tej branży nie napawa optymizmem – pod koniec 2016 r. w bazie danych Krajowego Rejestru Długów widniało 45 tys. przedsiębiorstw budowlanych, które mają do oddania aż 1,6 mld zł – podkreśla ekspert.

– Zmiany w przepisach zawsze wprowadzają dużą niepewność i są kłopotem dla przedsiębiorców, szczególnie w skomplikowanej materii podatkowej, gdzie za błędy grożą sankcje – komentuje Wiesław Nowak, prezes i główny akcjonariusz ZUE, generalnego wykonawcy specjalizującego się w budownictwie szynowym. – Wydaje się, że zmiany dotkną szczególnie mniejsze przedsiębiorstwa, bo będą się wiązać z większym zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy – podkreśla.

Menedżer dostrzega zagrożenia także dla generalnych wykonawców. – Wciąż nie ma jednoznacznych interpretacji resortu finansów dotyczących wielu sytuacji i czekamy na nie. To chociażby przypadek rozliczania VAT w ramach konsorcjum, a w takich sojuszach firmy działają bardzo często, realizując duże zlecenia – podsumowuje Nowak.

Tzw. odwrócony VAT na wybrane usługi budowlane został wprowadzony w ramach uszczelniania systemu oraz walki z wyłudzeniami. Zajmujący się ubezpieczaniem należności Euler Hermes wskazuje, że odwrócony VAT może być dla branży większym utrapieniem niż opóźnienie w wykorzystaniu funduszy unijnych.

Błędy i kontrole

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Budżet i podatki
Tusk: kwota wolna 60 tys. w tym roku nie jest możliwa, ale będzie faktem
Budżet i podatki
Szwedzka skarbówka ściągnie podatki ze szpiega. Z wypłat, które dostał od Rosji
Budżet i podatki
Wraca VAT na żywność. Co to oznacza dla portfeli polskich klientów?
Budżet i podatki
Wyższa stawka VAT, czyli konieczne łatanie budżetowej dziury
Budżet i podatki
Żywność od kwietnia zdrożeje o 3-5 proc. Koniec z zerową stawką VAT