fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obniżki podatku CIT dotyczą niewielu firm

PxHere
Od początku roku obowiązuje obniżona stawka CIT na poziomie 9 proc. Dla firm to superulga, ale dotyczyć będzie dosyć wąskiej, ok. 120 tys., grupy podatników – wynika z analizy „Rzeczpospolitej".

Rząd podkreśla, że obniża daniny dla małych przedsiębiorstw. Wyrazem tego ma być m.in. nowa (weszła w życie wraz z początkiem 2019 r.) superniska stawka CIT wynosząca 9 proc. Wcześniej (od 2017 r.) została ona obniżona do 15 proc. z 19 proc.

Preferencja ta dotyczy tzw. małych podatników, których roczne przychody nie przekraczają 1,2 mln euro. Z uzyskanych przez „Rzeczpospolitą" danych Ministerstwa Finansów wynika jednak, że korzysta z niej stosunkowo niewielka grupa podatników. Okazuje się, że choć uprawnionych do 15-procentowej stawki było 440 tys. podmiotów, z prawa tego skorzystało ok. 118 tys. Skąd ta różnica?

Z wyjaśnień resortu finansów wynika, że część podatników po prostu osiąga straty i nie ma od czego płacić podatku, część korzysta z odliczeń podatkowych (w tym odliczeń strat z lat ubiegłych) i też nie płaci podatku, dochody zaś kolejnej grupy są zwolnione z podatku (np. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, podmiotów prowadzących działalnoś...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA