fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Biznesmeni piszą do Putina w sprawie podatków

Władimir Putin
AFP
W Rosji przybywa podatków. Inwestorzy zagraniczni i rosyjscy chcą od Kremla zmiany tej polityki.

Inwestorzy zagraniczni działający w Rosji skierowali do rosyjskiego rządu i prezydenta list z apelem o wycofanie się ze wprowadzenia podatku od ruchomego majątku. „To jest w rzeczywistości podatek na nowe inwestycje. Do końca 2017 r. obowiązuje ulga w tym podatku, co stanowi istotne wsparcie działalności inwestycyjnej na terenie Rosji” - cytuje list Konsultacyjnej rady ds. inwestycji zagranicznych, do rosyjskiego rządu gazeta RBK.

Komisja reprezentuje interesy 52 największych inwestorów w Rosji m.in. BP, Coca-Cola, Carlsberg, Danone, Enel, Exxon Mobil, Fortum, Nestle, PepsiCo, Siemens, Samsung Electronics. Koncerny podnoszą, że ulga pobudza nie tylko zakupy nowoczesnego wyposażenia do działających w Rosji zakładów, ale też realizować nowe inwestycje dzięki zaoszczędzonym funduszom.

Także rosyjscy przedsiębiorcy domagają się pozostawienia ulg w podatku na ruchomości.

- Zniesienie ulg doprowadzi do wydłużenia terminów zwrotu nakładów na inwestycje, które już zostały wykonane. A także do spadku zainteresowania przedsiębiorców nowymi projektami. Doprowadzi też do wzrostu cen na produkowane towary - ostrzegł Aleksandr Kalinin, szef organizacji biznesowej „Opory Rosji”.

Przedsiębiorcy obliczyli, że w przyszłym roku zapłacą fiskusowi o 150 mld rubli (2,53 mld dol.) więcej.

Na wprowadzenie nowego podatku naciskają administracje rosyjskich regionów, z których większości nie domykają się budżety i tylko dotacje z kasy federalnej ratują finanse regionalne. A podatek o ruchomości miałby trafić do regionów. W minionym tygodniu Duma dała regionom prawo samodzielnie ustalać stawki na podatek od ruchomego majątku od 1 stycznia przyszłego roku.

Szukając dodatkowych pieniędzy Kreml przesunął o rok wprowadzenie reform podatkowe w branży naftowej. Miała ona wspomóc inwestycje w tzw. trudne (a więc i kosztowne) złoża, przez obniżenie obciążeń podatkowych firm. Takich złóż jest w Rosji coraz więcej, to np. Wszystkie zasoby surowcowe Arktyki. Bez ulg, koncerny wstrzymują tam wszelkie inwestycje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA