fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

#RZECZoBIZNESIE: Mariusz Adamiak: System podatkowy prosił się o pakiet paliwowy

t
Ministerstwo Finansów do energicznych działań zmotywowało to, że budżet potrzebował dużo pieniędzy – mówi Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP, gość programu Marcina Piaseckiego.

Przestępcze mechanizmy podatkowe funkcjonowały bezkarnie przez wiele lat, a państwo traciło miliardy złotych.

- Trzeba oddać rządzącej ekipie, że potrafiła uszczelnić system podatkowy. Zrobiono parę rzeczy, na które nie zdecydowano się wcześniej – mówił Adamiak.

Przyznał, że najbardziej spektakularnym przykładem jest pakiet paliwowy.

- Aż prosiło się o to, żeby tego typu działania zrobić i bandyci nie okradali budżetu, czyli nas wszystkich – stwierdził gość.

Wyjaśnił, że trzeba rozróżnić uszczelnianie VAT w różnych obszarach.

- Obszarach typowo przestępczych, gdzie mafie wyłudzają pieniądze oraz szarej strefie, gdzie przedsiębiorcy unikali płacenia podatków, bo znajdywali luki – mówił.

Adamiak zaznaczył, że Ministerstwo Finansów do energicznych działań zmotywowało to, że budżet potrzebował dużo pieniędzy.

Mechanizm fiskalizacji online polega na tym, że dane z kasy fiskalnej trafiają online do urzędów skarbowych w celu porównania ich z modelem. To zostało rozłożone na 8 lat.

- Trochę szkoda, że tak długo, bo to jest najbardziej pożądany kierunek – ocenił gość.

Podkreślił, że kwestia informatyzacji i odpowiedniego oprogramowania kontroli skarbowych jest kluczowa.

- To umożliwia uszczelnienie systemu bez zbytniej ingerencji w działalność przedsiębiorców – mówił.

- Wszyscy się zgadzamy, że prawdziwych przestępców trzeba ścigać, bo są to złodzieje. Trochę jednak żałujemy przedsiębiorców.
Przedsiębiorcom trzeba przychylać nieba, bo od nich zależy przyszłość nas wszystkich. Ale jeżeli jest ustalone, że coś się płaci, to powinno się płacić. Jeżeli tutaj przymyka się oko, to jedni płacą, inni nie i powstaje problem nierówności konkurencji – dodał.

Adamiak przyznał, że dobra sytuacja budżetu wynika z kilku czynników, nie tylko uszczelnienia systemu podatkowego.

- Mamy bardzo silny wzrost gospodarczy. W dodatku, struktura wzrostu gospodarczego jest mocno przechylona w kierunku konsumpcji, która jest opodatkowana głównie stawką 23 proc. - mówił.

- Jest to trochę samonapędzający się mechanizm. Dobra sytuacja gospodarcza to również mniejsze bezrobocie i mniej wypłat na zasiłki oraz wyższe podatki dochodowe – dodał.

Adamiak przyznał, że cały szereg czynników powoduje, że sytuacja budżetu jest doskonała.

- Na koniec roku będzie deficyt ok. połowę mniejszy niż planowano. Mógłby być jeszcze mniejszy, ale Ministerstwo Finansów prawdopodobnie będzie chciało część wydatków zaplanowanych na przyszły rok, przerzucić na ten – mówił.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA