#RZECZoBIZNESIE: Piotr Ciski: Hiszpanom też udało się uszczelnić podatki

Gdybyśmy mieli do czynienia z prostym podatkiem VAT, nie byłoby problemów – mówi Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskim oddziałem firmy Sage, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Aktualizacja: 27.04.2017 15:03 Publikacja: 27.04.2017 14:49

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Ciski: Hiszpanom też udało się uszczelnić podatki

Foto: tv.rp.pl

Rząd chwali się efektami uszczelnienia podatkowego.

- Jest zbyt wcześnie, żeby oceniać efekty tego programu. Poczekajmy jeszcze chwilę, żeby ocenić w jakim zakresie ten program odniósł sukces – stwierdził gość.

Ciski tłumaczył, że rząd podejmuje pewne działania na podstawie dyrektyw unijnych. - Unia buduje pewne ramy tego, co dany kraj może robić, a czego nie powinien. Rząd wprowadził Jednolity Plik Kontrolny, czyli elektroniczne raportowanie do urzędu skarbowego głównie podatku VAT. Jest to rozwiązanie wprowadzone w wielu krajach europejskich. Spowodowało ograniczenie szarej strefy, ale przy wprowadzeniu również innych narzędzi, więc trudno powiedzieć czy akurat to miało znaczący wpływ – mówił.

Dodał, że wprowadzono również element solidarnej odpowiedzialności. - Na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek weryfikowania z kim prowadzi swój biznes – tłumaczył.

Ciski przypomniał, że do tej pory jeżeli mieliśmy kontrole z urzędu skarbowego to byliśmy informowani z dużym wyprzedzeniem. - Dzisiaj urząd, który został do tego powołany nie musi tej procedury przestrzegać. Możemy być narażeni na kontrole w każdej chwili – zaznaczył.

Podał, że od 1 stycznia do końca marca Krajowa Agencja Skarbowa wykreśliła z rejestru VAT 36 tys. podatników. - Można powiedzieć, że to element czyszczenia bazy, ale jest też element kontrowersyjny – mówił.

- Jeżeli urząd skarbowy nie otrzymuje deklaracji VAT i urzędnik próbuje się dwukrotnie skontaktować z przedsiębiorcą, a nie ma odpowiedzi, to może go wykreślić – dodał.

Gość przyznał, że idea JPK jest dobra. - Kontrola elektroniczna powoduje coś na wzór monitorowania transakcji podejrzanych. Do tej pory kontroler był 3 kroki za przestępcami. Kiedy on typował spółki do kontroli one się rozmywały. Dzisiaj wysyłając JPK, Krajowa Agencja Skarbowa buduje systemy, które porównuje pliki od różnych przedsiębiorstw i typuje transakcje podejrzane – tłumaczył.

Ciski zaznaczył, że polityka uszczelniania podatku udała się w wielu krajach. - Ciekawym przykładem jest Portugalia i Hiszpania. Tam głównie walczono z szarą strefą związaną z turystyką. Wprowadzenie JPK i centralnego rejestru faktur dało 2 efekty. Wzrost wpływu podatku z VAT i wyjście z szarej strefy przedsiębiorstw, które wcześniej się nie rejestrowały – mówił.

Ciski podkreślił, że VAT w Polsce jest skomplikowany. - Mamy różnego rodzaju wyłączenia i odliczenia, a to powinien być bardzo prosty podatek. Gdybyśmy mieli do czynienia z prostym podatkiem, nie byłoby problemów – stwierdził.

Rząd chwali się efektami uszczelnienia podatkowego.

- Jest zbyt wcześnie, żeby oceniać efekty tego programu. Poczekajmy jeszcze chwilę, żeby ocenić w jakim zakresie ten program odniósł sukces – stwierdził gość.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Budżet i podatki
Tusk: kwota wolna 60 tys. w tym roku nie jest możliwa, ale będzie faktem
Budżet i podatki
Szwedzka skarbówka ściągnie podatki ze szpiega. Z wypłat, które dostał od Rosji
Budżet i podatki
Wraca VAT na żywność. Co to oznacza dla portfeli polskich klientów?
Budżet i podatki
Wyższa stawka VAT, czyli konieczne łatanie budżetowej dziury
Budżet i podatki
Żywność od kwietnia zdrożeje o 3-5 proc. Koniec z zerową stawką VAT