fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Zainteresowanie księgowością online stale rośnie

Rozwój nowoczesnych technologii wkroczył także w branżę związaną z usługami księgowymi. Wprowadzenie systemu księgowego online zrewolucjonizowało prowadzenie ksiąg rachunkowych przez przedsiębiorców. Prostota obsługi oraz dostęp do narzędzia z dowolnego urządzenia i z dowolnego miejsca sprawiły, że zainteresowanie księgowością online stale rośnie.

Nowoczesne systemy księgowości online są czymś więcej niż tylko standardowym programem do fakturowania. Pozwalają nie tylko na wystawianie dokumentów przychodowych, ale również generowanie raportów, automatyczne wypełnianie deklaracji i ich drukowanie.

12% rocznie

Zgodnie z raportem "Usługi księgowe w Polsce - edycja 2013" przygotowanym przez Fundację Rozwoju Biznesu "STARTER", 12% rocznie to potencjał wzrostu rynku usług księgowości online. W 2013 roku jego wartość wyniosła ok. 221 mln złotych, a tendencja wykazuje kierunek wzrostowy. Wynika to przede wszystkim z faktu łatwiejszego dostępu do internetu, a co za tym idzie - korzystania z systemu księgowości z dowolnego miejsca. Oprogramowania nie trzeba instalować na konkretnym urządzeniu, ponieważ jest on dostępny w tzw. "chmurze".

O tym, jak rośnie zainteresowanie księgowością online przekonało się ogólnopolskie biuro rachunkowe Tax Care (http://taxcare.pl). 3 lata od rozpoczęcia działalności w 2008 roku spółka zaoferowała elektroniczną księgę przychodów i rozchodów zintegrowaną z rachunkiem bankowym dedykowaną mikroprzedsiębiorstwom, małym i średnim firmom oraz osobom prowadzącym działalność w formie samozatrudnienia. W ciągu trzech lat przyciągnęła ok. 15 tys. klientów. Obecnie ta liczba jest nawet kilkakrotnie wyższa.

Księgowość online jest bezpieczna

Jak wynika z analizy rynku usług księgowych online przygotowanej przez Fundację Rozwoju Biznesu "STARTER", w 2012 roku aż 61% przedsiębiorców nie miało zaufania do księgowości internetowej. Z roku na rok liczba ta zmniejsza się, ponieważ właściciele firm mają świadomość zwiększonego bezpieczeństwa.

Księgowość online tworzona jest w taki sposób, by zapewnić poufność danych. Systemy są stale aktualizowane i ciągle udoskonalane, co przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo. Zaś samo przewarzanie danych oraz codzienne ich archiwizowanie ma miejsce w profesjonalnych serwerowniach. Zmniejsza to ryzyko do minimum ryzyko wycieku informacji o samych przedsiębiorcach, jak i ich kontrahentach.

Księgowość online - ile to kosztuje?

System księgowości internetowej ma tę przewagę nad standardową obsługą biur rachunkowych, że jest po prostu tańszy. Dla przedsiębiorców, szczególnie tych stawiających pierwsze biznesowe kroki, każde rozwiązanie prowadzące do oszczędności jest korzystniejsze.

Warto jednak mieć świadomość, że system księgowości online nie jest rozwiązaniem idealnym. Brak indywidualnego księgowego, niemożność skorzystania z porad radców podatkowych czy nawet prawników - to spore utrudnienie podczas korzystania z systemu księgowości internetowej. Oczywiście z takich usług można skorzystać we własnym zakresie, jednak - jak pokazuje doświadczenie - ceny bywają "porażające".

Można jednak połączyć oba rozwiązania w jedno, czyli skorzystać z usług biura rachunkowego, które w ramach współpracy daje dostęp do systemu księgowości online. Wystarczy zapoznać się z cennikiem biura i przeanalizować opłacalność takiej formy wsparcia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA