fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

#RZECZoBIZNESIE: Jacek Piechota: Ukraińcy ratują polskie budownictwo

tv.rp.pl
Polscy pracodawcy bardzo pozytywnie oceniają zatrudnionych Ukraińców – mówi Jacek Piechota, prezes Polsko Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Ostatnie badania pokazały, że średnie miesięczne zarobki Ukraińców mieszkających w Polsce to 2100 zł netto, a przeciętny czas pracy to aż 54 godz. tygodniowo.

- Ponad 90 proc. przedsiębiorców bardzo pozytywnie ocenia Ukraińskich pracowników, którzy myślą o dłuższym zatrudnieniu – mówił Piechota. - To warunki wizowe, karta pobytu zmuszają do tego, żeby to było krótsze zatrudnienie. Średnie zatrudnienie Ukraińców to 5 miesięcy. Z punktu widzenia stabilności rynku pracy nie jest to stan najlepszy – dodał.

Piechota zwrócił uwagę, że rejestrowanie oświadczeń, bardzo łatwo wydawanych przez pracodawców, następuje na poziomie urzędów powiatowych. - To powoduje, że nie ma scentralizowanej bazy. Wystarczyłoby tylko scentralizować te dane, aby móc zweryfikować prawdziwość oświadczeń. Na Ukrainie dzisiaj kwitnie czarny rynek oświadczeń. Oświadczenia są fałszowane bo stanowią podstawę do uzyskania wizy – tłumaczył gość. - Problem rozwiązany mógłby być poprzez proste scentralizowanie systemu zarejestrowanych oświadczeń – dodał.

Jako najczęściej wykonywane prace przez Ukraińców Piechota wymienił prace w gospodarstwach domowych. - Ukrainki pracują w naszych domach – mówił. W przypadku mężczyzn są to m. in. prace budowlane. - Polskie budownictwo nie dałoby rady sprostać zamówieniom – ocenił. - Prace budowlane, remontowe i rolnictwo. W dużej mierze prace sezonowe. Zatrudnienie w rolnictwie powoduje, że średnia pracy jest tak krótka – wyjaśnił.

Polski biznes na Ukrainie

Wg gościa Ukraina jest potencjalnie bardzo ciekawym rynkiem. - Tam z trudem i mozołem, ale dokonywane są pewne reformy – mówił Piechota.

- Dobrze by było, żebyśmy wrócili do tradycji prezydenckich szczytów gospodarczych. Władza prezydenta na Ukrainie jest nieporównywalnie większa i te spotkania prezydentów zawsze służyły określeniu kierunków działań dla biznesu – tłumaczył.

Piechota zauważył, że w poprzednim układzie politycznym praktycznie nie funkcjonował rządowy program wsparcia polskiego eksportu na rynek ukraiński.

- Obecnie mamy przygotowany pakiet bardzo ciekawych projektów dla polskich przedsiębiorców i ukraińskich importerów – podsumował.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA