Na budowach ciągle gorąco

We wrześniu deweloperzy dość wyraźnie podkręcili wynik nowych budów.

Aktualizacja: 23.10.2019 15:10 Publikacja: 23.10.2019 14:59

Na budowach ciągle gorąco

Foto: materiały prasowe

O rynku mieszkań mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

Boom inwestycyjny w mieszkaniówce jest niczym niekończąca się opowieść. Październikowe dane GUS podsumowujące statystyki budownictwa mieszkaniowego w trzech zakończonych kwartałach tego roku wciąż sygnalizują utrzymywanie się dobrej koniunktury.

We wrześniu deweloperzy dość wyraźnie podkręcili wynik nowych budów do poziomu ponad 12,5 tys. mieszkań, co dało rezultat lepszy zarówno licząc rok do roku, jak i miesiąc do miesiąca - odpowiednio o 12 i 14 proc. Wynik po trzech kwartałach przekraczający grubo poziom 100 tys. rozpoczętych lokali deweloperskich budzi respekt, zapowiadając rekord na koniec roku w tej kategorii danych.

Jakichkolwiek oznak słabości nie zdradza także koniunktura inwestycyjna w części dotyczącej inwestorów indywidualnych. Ci ostatni rozpoczęli we wrześniu budowę z górą 8,5 tys. domów, a od początku roku już prawie 73 tys. Tym samym ogółem w ramach wszystkich form budownictwa od początku roku ruszyła w kraju budowa blisko 180 tys. lokali, co oznacza rok do roku wzrost o 2,6 proc.

Tymczasem liczba nowych pozwoleń na budowę od początku roku pozostaje w średnioterminowym trendzie wzrostowym, który zresztą dominuje również w długoterminowym, a więc kilkuletnim terminie. Tym samym powszechne już obecnie utyskiwania deweloperów na poważne trudności w pozyskiwaniu nowych terenów inwestycyjnych, a także na piętrzące się bariery administracyjne w przygotowywaniu nowych inwestycji jakby nie do końca znajdują potwierdzenie w publikowanych co miesiąc gusowskich danych.

Potwierdza to doskonale tegoroczny wrzesień, w którym deweloperzy pozyskali rekordową w skali miesiąca liczbę nowych pozwoleń na poziomie ponad 16,5 tys. Od początku roku zgromadzili już z górą 123 tys. decyzji administracyjnych, co daje wynik o niemal ok. 5 proc. lepszy od w analogicznym okresie ub.r.

Ogółem liczba pozwoleń lub zgłoszeń z projektem budowlanym po trzech kwartałach przekroczyła już wyraźnie 200 tys. jednostek, co świadczy o tym, że obok deweloperów także inwestorzy indywidualni nie zamierzają ograniczać nowych inwestycji. Statystyki nowych pozwoleń na budowę są podstawowym parametrem oceny popytu w perspektywie co najmniej kilku kwartałów. Dane GUS wyraźnie sygnalizują, że w dalszym ciągu deweloperzy oceniają potencjał koniunktury pierwotnego segmentu mieszkaniówki w dłuższym terminie jednoznacznie optymistycznie. Na razie niewiele wskazuje też na to, że przedsiębiorcy budujący mieszkania na sprzedaż będą zmuszeni do rewizji swojego stanowiska także w kwestii pozyskiwania kolejnych pozwoleń.

GUS prezentuje też dane dotyczące mieszkań oddawanych do użytkowania. Statystyki te nie zależą od aktualnej sytuacji rynkowej, ale są efektem stanu koniunktury sprzed ok. półtora do dwóch lat, a wiec okresu odpowiadającego cyklowi inwestycyjnemu w budownictwie mieszkaniowym. Stąd też ta właśnie kategoria gusowskich danych mieszkaniowych utrzymuje się na rekordowych poziomach z bardzo dobrą perspektywą jeszcze przez dłuższy okres.

W tym przypadku zdecydowany prym wiodą deweloperzy, którzy oddając od początku roku już prawie 91 tys. lokali notują, bagatela, 17- proc. wzrost, licząc rok do roku. W okresie styczeń - wrzesień oddano już niemal 145,5 tys. mieszkań, czyli o ponad 12 proc. więcej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach ub.r.

Lektura najnowszej informacji GUS rysuje obraz wciąż mocno rozpędzonej koniunktury inwestycyjnej. I nie ma tu większego znaczenia, że w przypadku najważniejszych dla bieżącego stanu koniunktury statystyk, czyli nowych inwestycji i pozwoleń, liczony rok do roku progres nie przekracza już nawet 5 proc Bardziej liczy się, że wzrost danych wciąż jest notowany.

O rynku mieszkań mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

Boom inwestycyjny w mieszkaniówce jest niczym niekończąca się opowieść. Październikowe dane GUS podsumowujące statystyki budownictwa mieszkaniowego w trzech zakończonych kwartałach tego roku wciąż sygnalizują utrzymywanie się dobrej koniunktury.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu