fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Czynszówki tylko w co piątym powiecie

Fotorzepa/ Adam Burakowski
W 2018 roku w całym kraju oddano do użytku tylko 1863 mieszkania komunalne.

O mieszkaniach komunalnych mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

Wyniki dotyczące liczby lokali komunalnych oddanych do użytku w 2018 r. są słabe. Jeszcze gorzej wygląda liczba powiatów i miast na prawach powiatu, w których nie powstały takie mieszkania.

Główny Urząd Statystyczny niedawno poinformował, że w 2018 r. w całym kraju oddano do użytku tylko 1863 mieszkania komunalne. To bardzo słaby wynik zważywszy na skalę deficytu gminnych mieszkań (wynoszącego ok. 160 tys. lokali).

Nasz portal przyjrzał się dokładniej budowlanej aktywności gmin. Wyniki takiej analizy są mało optymistyczne. Wskazują, że w prawie 80 proc. powiatów i miast na prawach powiatu miniony rok nie zakończył się oddaniem do użytku jakichkolwiek mieszkań komunalnych.

Mamy 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu. Nasza analiza dotycząca budowy mieszkań komunalnych w 2018 roku uwzględnia 380 jednostek podziału administracyjnego. Po przeanalizowaniu danych GUS okazuje się, że lista powiatów i miast na prawach powiatu, w których ukończono jakiekolwiek mieszkanie komunalne, niestety jest stosunkowo krótka.

Od stycznia do grudnia 2018 roku, gminne „M" powstały tylko w 81 analizowanych jednostkach administracyjnych (67 powiatach i 14 miastach na prawach powiatu). Taki wynik oznacza, że na terenie tylko 21 proc. uwzględnionych jednostek administracyjnych pojawiły się nowe mieszkania komunalne.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują również, że od stycznia do grudnia 2018 r. najwięcej mieszkań komunalnych oddano do użytku w następujących powiatach i miastach na prawach powiatu:

Poznań - 140 mieszkań

pow. piaseczyński - 93

Wałbrzych - 72

Warszawa - 68

pow. słupski - 66

Sopot - 60

pow. miński - 60

pow. zawierciański - 60

Toruń - 58

pow. poznański - 57

pow. tatrzański - 48

Kalisz - 45

pow. kołobrzeski - 44

pow. żyrardowski - 43

pow. rawski - 40

Warto dodać, że w 32 analizowanych jednostkach administracyjnych ubiegłoroczna liczba ukończonych mieszkań komunalnych nie przekroczyła dziesięciu sztuk.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA