fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Na dom z drewna 370 tys. zł

materiały
Budujący domy z drewna zdecydowanie stawiają na małe powierzchnie. Chętnie decydują się na indywidualne projekty.

Jakie domy budują Polacy sprawdził serwis Oferteo.pl. - Polacy, którzy budują swój dom z drewna, rzadko decydują się na duży metraż, a szacunkowe koszty inwestycji wynoszą średnio 369 tys. zł - podają autorzy raportu. - W przeciwieństwie do wybierających tradycyjne technologie, chętniej decydują się na indywidualny projekt architektoniczny (62 proc.) niż na kupno gotowego.

Eksperci podkreślają, że Polacy, którzy wybrali drewno, w większości wybrali nieduże budynki. Połowa miała nie więcej niż 100 mkw. - Nieco rzadziej, bo w 40 proc. przypadków, nieruchomości miały od 101 do 150 mkw. - podają analitycy Oferteo.pl. - Duże domy z drewna nie cieszyły się popularnością wśród budujących. 8 proc. respondentów wybrało taki o wielkości między 151 a 200 mkw., a większy niż 201 mkw. - tylko 2 proc.

Jak wynika z badania, koszt budowy domu z drewna w 2018 roku wynosił średnio 369 tys. zł. - To stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę średnie koszty budowy domu w Polsce. Wpływ na to ma jednak nie tylko technologia, ale też wielkość domu, a ta w przypadku budujących z drewna była zwykle nieduża - podkreślają autorzy raportu.

Z analiz wynika, że osoby planujące budowę drewnianego domu na rozpoczęcie prac budowlanych potrzebują najczęściej kilku miesięcy. Prawie dwie trzecie z nich chce rozpocząć je w ciągu pół roku, a 34 proc. - trzech miesięcy. Tylko 1 proc. ankietowanych jest gotowych przystąpić do prac już w ciągu miesiąca.

- Poszukiwania odpowiedniej ekipy budowlanej do budowy domu z drewna to duże wyzwanie, bo zespołów specjalizujących się w tego typu budownictwie jest stosunkowo niewiele - zauważa Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. - Przede wszystkim należy zwracać uwagę na doświadczenie fachowców i opinie na temat interesującej nas ekipy. Warto także zainteresować się dofinansowaniem, które na budowę domu energooszczędnego przyznaje państwo - radzi.

Wśród Polaków decydujących się na budowę domu z drewna w 2018 roku większą popularnością cieszyły się tańsze w budowie domy szkieletowe (kanadyjskie). Taką technologię wybrało aż 78 proc. ankietowanych. - Polega ona na wybudowaniu konstrukcji z belek połączonych gwoźdźmi i wypełnieniu jej materiałem termoizolacyjnym. Taki dom jest energooszczędny, a jego budowa może potrwać krócej niż domu stawianego w tradycyjnej technologii - tłumaczą eksperci. - Pozostałe 22 proc. ankietowanych postawiło na domy z bali, których budowa jest droższa głównie ze względu na koszty litego drewna.

Z raportu wynika, że Polacy budując dom z drewna, znacznie chętniej decydują się indywidualny projekt. W 2018 roku aż 62 proc. zleciło architektowi zaprojektowanie wyjątkowego domu tylko dla nich. - 38 proc. wybrało prostszą i zwykle tańszą opcję, jaką jest zakup w biurze architektonicznym gotowego projektu - podają analitycy. - To odwrotnie niż w przypadku osób, które budowały w tradycyjnych technologiach. Spośród nich 63 proc. zdecydowało się na kupno gotowego planu, a jedynie 37 proc. - na współpracę z architektem.

W 2018 roku na budowę domu z drewna decydowali się najczęściej mieszkańcy województw mazowieckiego i śląskiego. Pochodziło stamtąd prawie co czwarte pytanie zadane w serwisie Oferteo.pl. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa dolnośląskie z 10-proc. udziałem i małopolskie (8 proc). Najrzadziej drewniany dom budowali mieszkańcy województw świętokrzyskiego i opolskiego - po 2 proc.

Metodologia badania Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce" dane pochodzą z analizy ponad 17 tys. pytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA