fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brexit: Izba Lordów chce unii celnej z UE

AFP
Izba Lordów (wyższa izba brytyjskiego parlamentu) przyjęła w środę poprawkę do ustawy ws. handlu (Trade Bill), w której wzywa rząd do negocjowania unii celnej z UE - informuje Reuters.

Na mocy poprawki rząd jest wzywany do podjęcia "wszystkich możliwych kroków", aby umożliwić "uczestnictwie Wielkiej Brytanii w nowej unii celnej z UE" już po brexicie.

Theresa May wykluczała wcześniej możliwość wejścia w taką unię z Brukselą, której zdecydowanie przeciwni są eurosceptyczni posłowie Partii Konserwatywnej, którzy przekonują, iż wówczas Londyn straciłby główną korzyść z brexitu - możliwość prowadzenia samodzielnej i niezależnej polityki celnej.

Pozostanie w unii celnej z UE popierają jednak proeuropejscy posłowie Partii Konserwatywnej i opozycyjna Partia Pracy.

Ustawa ws. handlu (Trade Bill) skupia się na przekształceniu umów handlowych z krajami spoza UE, których stroną Wielka Brytania jest obecnie jako członek Unii, w umowy bilateralne. Ustawa powinna zostać przegłosowana przez Izbę Gmin przed 29 marca, który wciąż pozostaje dniem, w którym Wielka Brytania ma wyjść z Unii.

Poprawka przyjęta przez Izbę Lordów może zostać odrzucona przez Izbę Gmin.

Wielka Brytania nadal nie zawarła z UE tzw. umowy brexitowej. Wynegocjowana przez Theresę May umowa została odrzucona zdecydowaną większością głosów w styczniu (głosowało za nią tylko 202 posłów, 432 było przeciw), a 12 marca parlament ma ponownie głosować nad umową, w zmodyfikowanej wersji.

Jeśli umowa May po raz drugi zostanie odrzucona, parlamentarzyści będą głosować nad tym, czy zwrócić się do UE z prośbą o przełożenie daty brexitu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA