fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brytyjski minister podaje datę końca negocjacji ws. brexitu

AFP
Minister ds. brexitu w brytyjskim rządzie, Dominic Raab, poinformował brytyjskich parlamentarzystów, że porozumienie ws. brexitu powinno zostać osiągnięte do 21 listopada - informuje "The Independent".

- Koniec (negocjacji) jest w zasięgu wzroku - podkreślił Raab.

Wcześniej rzecznik Theresy May nie chciał podać spodziewanej daty zakończenia negocjacji ws. warunków brexitu, po tym jak porozumienia takiego nie udało się osiągnąć na szczycie UE w październiku.

Tymczasem Raab, w liście do komisji ds. brexitu napisał, że "choć wciąż istnieją przeszkody, to jednak ominięcie ich nie przekracza naszych możliwości".

"Rozwiązaliśmy większość spraw, pracujemy razem nad tym jak mają wyglądać przyszłe relacje (Londynu z Brukselą) i robimy postępy" - dodał.

"Będę szczęśliwy mogąc przedstawić komisji dowód na to, że porozumienie zostało sfinalizowane i obecnie spodziewam się, że nastąpi to 21 listopada" - podkreślił Raab.

Najpoważniejszym przedmiotem sporu w negocjacjach między UE a Wielką Brytanią jest obecnie kwestia granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Irlandia pozostanie w UE, a Wielka Brytania nie zgadza się, by Wyspa została przedzielona regularną granicą. Londyn nie zgadza się jednocześnie na inne traktowanie przez UE Irlandii Północnej niż reszty Wielkiej Brytanii. 

Raab w swoim liście nie przedstawia szczegółów dotyczących obecnego etapu negocjacji w tej i innych kwestiach.

Wielka Brytania opuści UE 29 marca 2019 roku. Jeśli do tego momentu nie osiągnie porozumienia z UE dojdzie do tzw. twardego brexitu, czyli w praktyce zerwania niemal wszystkich relacji łączących obecnie Wielką Brytanię z Unią.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA