fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Twardy brexit? W Irlandii Płn. będzie problem z prądem

stock.adobe.com
Tzw. twardy brexit - czyli opuszczenie UE przez Wielką Brytanię bez zawarcia porozumienia między Londynem a Brukselą, może zakłócić kursowanie pociągów Eurostar, a także zagrozić dostawom prądu w Irlandii Północnej - wynika z informacji podanych przez brytyjski rząd.

Minister ds. brexitu Dominic Raab zapewnia, że Wielka Brytania przygotowuje się na wszystkie możliwe konsekwencje tzw. twardego brexitu. Brytyjski rząd w ostatnim czasie regularnie informuje Brytyjczyków co stanie się, jeśli Londyn nie dojdzie do porozumienia z Brukselą.

Z podanych obecnie informacji wynika, że po twardym brexicie zawieszone mogą być połączenia obsługiwane przez pociągi Eurostar, które łączą Londyn z Paryżem, Brukselą i Amsterdamem (pociągi jeżdżą tunelem pod Kanałem La Manche). Ich wznowienie będzie możliwe po zawarciu odpowiednich porozumień z Francją i Belgią.

Poza tym fakt, że Irlandia będzie nadal działać w ramach Wspólnego Rynku Energii UE, poza którym znajdzie się Wielka Brytania, w przypadku twardego brexitu może doprowadzić do problemów z dostawą prądu w Irlandii Północnej. Ministerstwo ds. brexitu podkreśla, że chce na ten temat rozmawiać z Dublinem i Brukselą

Raab apeluje, by - mimo możliwego zawieszenia połączeń Eurostar - klienci nie wstrzymywali się z zakupem biletów, ponieważ Londyn prowadzi już negocjacje z Francją, Belgią i Holandią w tej sprawie.

Ponadto twardy brexit może uniemożliwić transport koni z Wielkiej Brytanii na kontynent - co uderzy w organizatorów wyścigów konnych - informuje BBC.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA