fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze ekonomiczne

Statystyka w Sylwestra

Krzysztof Krubski
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Wiem, że pierwsze słowo tytułu może w ostatni dzień roku odrzucać czytelnika, ale może państwo zaczniecie czytać jeśli na początku będzie o szampanie?

Otóż w ostatnich dniach sporo słyszycie i czytacie o tym, że Polacy lubią szampana, ale w porównaniu z Francuzami ich wyniki w tzw. spożyciu są kiepskie. Jeśli chodzi o picie wina – też modny sylwestrowy trunek – biją nas na głowę Włosi i Hiszpanie.

Ponieważ - co stwierdzam z żalem – nawet na ważnych zabawach pojawia się coraz częściej piwo przeczytacie i usłyszycie, że w porównaniu do Niemców i Czechów jesteśmy słabi. W temacie napoje wysokoprocentowe przegrywamy oczywiście z sąsiadami ze Wschodu.

Teraz eleganckie surowce do tzw. przegryzienia. W serach o niebo lepsi od nas są Szwajcarzy, w śledzikach – Skandynawowie, w owocach – kraje południa Europy, w kawiorze to już słabiutko, bo Polacy niezamożni. Że to czarny obraz? Nieprawda! Najpierw poważnie: nie możemy się - stale i wyłącznie - porównywać z najbogatszymi krajami świata, bo to nie nasza liga. Nasza to Czesi, Słowacy, Litwini, Estończycy, Łotysze, Węgrzy, od niedawna Hiszpanie.

A teraz bardziej sylwestrowo. Wyobraźcie sobie mężczyznę, bo piszę tu sporo o trunkach, który pije tyle wódki ile statystyczny Rosjanin, wina – ile Francuz, piwa - ile Czech, „zakąsza" to kiełbasą w ilościach niemieckich i tłustym serem według norm spożycia szwajcarskich. Zakładamy, że startuje jako dorosły, czyli mając 18 lat, bo wtedy można już bezkarnie - z punktu widzenia prawa - robić sobie dowolną krzywdę.

Dociągnie do 25?

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA