Jeszcze miesiąc temu nikt nie słyszał o jakiejkolwiek daninie solidarnościowej, którą mieliby płacić najbogatsi, a więc głównie przedsiębiorcy i menedżerowie. A w ostatni poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że trwają analizy i prace koncepcyjne nad takim projektem i przygotowane rozwiązanie zostanie przedstawione za plus minus dwa tygodnie. Nie podała przy tym żadnych szczegółowych informacji, jak głęboko i komu rząd ma zamiar sięgnąć do kieszeni. Nie wiadomo zatem, czy czeka nas burza czy śnieżyca, ale fakt, że tak szybko można wprowadzić istotne zmiany do systemu podatkowego, sprawia, że pewna staje się – i to też z pewną dozą nieufności – tylko prognoza pogody na jutro.

A przecież to nie pierwszy taki przypadek. Z części projektowanych zmian rząd się wycofał, część weszła w życie po modyfikacjach. Wniosek z tego jest jeden: nikt nie może spać spokojnie, wierząc w stałość i przewidywalność podatkowego ekosystemu.

Nic dziwnego, że według badania przedsiębiorców „Skaner MSP", przeprowadzonego przez Keralla Research (prezentowaliśmy je w czwartkowej „Rzeczpospolitej"), wśród najważniejszych przeszkód w rozwoju firm istotną rolę odgrywają częste zmiany prawno-podatkowe, a także skomplikowany system podatkowy oraz wysokość podatków. A przecież te systemowe problemy dotyczą nie tylko przedsiębiorców, ale i wszystkich podatników.

OECD zwraca uwagę, że całościowo nasz system podatkowy jest chaotyczny i nieuporządkowany, pełen luk i dziur. Ich łataniu nie sprzyjają, często szykowane doraźnie, nowe rozwiązania, takie jak choćby danina solidarnościowa. W sumie z takiej sytuacji mogą się cieszyć jedynie doradcy podatkowi, ale nawet oni miewają interpretacyjne problemy.

Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki – twierdził Benjamin Franklin, XVIII-wieczny uczony i polityk amerykański. Zgadzając się z tą tezą, chciałoby się dodać jeszcze, że jeśli podatki już być muszą, niech będą proste. Niestety, prostota bywa najtrudniejsza do osiągnięcia. Dlatego długoterminowa podatkowa prognoza pogody jeszcze długo nie będzie się sprawdzać.