fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowa obietnica+

Adobe Stock
Sto tysięcy – rozpoczęcie budowy tylu lokali w ramach rządowego programu Mieszkanie+ obiecuje Jerzy Kwieciński, nowy szef resortu inwestycji i rozwoju. Zgodnie z zapowiedziami państwowe inwestycje mają ruszyć do 2019 roku. Jeszcze w pierwszej połowie tego roku powinna wejść w życie specustawa mieszkaniowa, z której dobrodziejstw mają korzystać także deweloperzy. Proces budowlany ma być bowiem łatwiejszy.

Obietnice ministra Kwiecińskiego robią wrażenie. Zwłaszcza gdy zestawi się je ze statystykami dotyczącymi deweloperów. GUS podaje, że w 2017 roku firmy w całej Polsce rozpoczęły budowę 100,5 tys. mieszkań, a rok wcześniej – 85,5 tys. Rząd chce więc budować tyle, ile wszyscy deweloperzy razem wzięci.

Popyt na mieszkania jest ogromny, podobnie zresztą jak ich deficyt, który jest szacowany nawet na 3 miliony lokali. Problem w tym, że firmy deweloperskie nie są już w stanie budować więcej. Przede wszystkim, nie mają na czym. Dobrych terenów inwestycyjnych jest coraz mniej. Obrót gruntami ograniczyła ustawa rolna. Ceny działek idą w górę nawet o kilkadziesiąt procent rocznie. Drożeją też materiały budowlane.

Ponadto, brakuje robotników. Firmy wykonawcze nie są w stanie przyjmować nowych zleceń. Deweloperzy przesuwają terminy oddawania osiedli, próbując podbierać robotników konkurencji. Proces budowlany zaś to wciąż bieg z przeszkodami. Od zakupu parc...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA