fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Najsilniejszy paszport. Polska w czołówce

Bloomberg
Polscy obywatele mogą bez wyrabiania wcześniej wizy podróżować do 161 krajów. Zaskoczeniem może być pierwsze miejsce w rankingu.

Kanadyjska firma Arton Capital opublikowała najnowszą edycję swojego rankingu mierzącego siłę paszportu „Global Passport Ranking". Ranking bierze pod uwagę 198 krajów świata i sprawdza, do ilu państw obywatel każdego z nich może wjechać zupełnie bez wizy, do ilu z wizą otrzymywaną na granicy, a do ilu musi wyrabiać specjalny dokument przed wyjazdem.

Okazuje się, że pod tym względem w najlepszej sytuacji są obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich, których paszport pozwala na ruch bezwizowy do 113 krajów świata. Do 54 państw obywatele ZEA wjadą z wizą „on arrival" natomiast 31 krajów wymaga od nich przepustki wyrabianej z wyprzedzeniem. Zatem ułatwiony wjazd właściciele paszportu ZEA mają do 167 krajów. Zazwyczaj w rankingu zwyciężały takie państwa jak Singapur, Japonia, Niemcy czy kraje skandynawskie. Jednak ostatnio dyplomacja Emiratów zrobiła duże postępy i wyprzedziła wszystkie te paszportowe potęgi.

Niemcy i Singapur znalazły się ex aequo na miejscu drugim (ułatwiony wjazd do 166 krajów). Miejsce trzecie przypadło równocześnie Danii, Szwecji, Finlandii, Luksemburgowi, Francji, Włochom, Holandii, Hiszpanii, Norwegii, Korei Północnej i Stanom Zjednoczonym. Te paszporty mogą wjechać bezproblemowo do 165 krajów świata.

Paszport polski pozwala na wjazd do 164 krajów z czego 119 państw Polacy mogą odwiedzać bez wizy, a 42 kraje pozwalają na prostą formalność zdobycia wizy na granicy. Specjalny dokument pozwalający na wjazd musimy wyrabiać do 37 państw. Te statystyki uplasowały polski paszport na 7. miejscu wraz Malezją, Słowenią, Litwą, Łotwą i Słowacją.

Najsłabszym paszportem na świecie jest dokument afgański. Obywatele Afganistanu mogą wjechać bezwizowo jedynie do 5 krajów. Wizę „on arrival" otrzymają na granicy 24 państw. Specjalną przepustkę muszą wyrabiać do pozostałych 169 krajów świata.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA