Biznes

Ukraina znów kierunkiem ekspansji polskich firm

123RF
Polepszająca się kondycja ukraińskiej gospodarki daje szansę na wzrost polskiego eksportu do tego kraju oraz większe zainteresowanie inwestycjami.

Po gwałtownym spadku wymiany handlowej z Ukrainą działania polskich przedsiębiorstw na tym rynku znowu nabierają rozpędu. Jeszcze w roku 2015 wzajemne obroty towarowe topniały w porównaniu z rokiem wcześniejszym o prawie 23 proc., do 5 mld dol. Przy tym polski eksport zmalał w tym czasie o 21,5 proc., zaś import z Ukrainy o 25,6 proc. Tymczasem w ub.r. obroty wzrosły o 17 proc. do 5,85 mld dol., natomiast w pierwszych dziesięciu miesiącach 2017 r. wartość polskiego eksportu podskoczyła z 3 mld dol. do 3,9 mld dol., a importu z 1,6 mld dol. do prawie 2 mld dol. Według Ministerstwa Rozwoju największą dynamikę wzrostu obrotów odnotowano w takich grupach towarów, jak produkty mineralne, materiały i wyroby włókiennicze, urządzenia mechaniczne i elektryczne, tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego oraz wyroby z metali nieszlachetnych.

Zdaniem ekonomistów Ukraina otrząsa się z załamania gospodarczego i szoku po rosyjskiej aneksji Krymu. Od drugiej połowy ubiegł...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL