fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Morawiecki: będziemy wspierać polski kapitał

Fotorzepa
Potrzebujemy więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce - mówił wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, zapowiadając wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, wśród których jest najwięcej firm z polskim kapitałem.
"To dzięki takim przedsiębiorcom odzyskamy naszą kapitałową podmiotowość" - powiedział Morawiecki, której, jak ocenił, w odróżnieniu od niepodległości nie mamy. "Zależy mi, by nasze średnie i małe firmy kruszyły monopol wielkich europejskich firm" - dodał.
Morawiecki uczestniczył w prezentacji "Raportu otwarcia 2016", przygotowanego pod auspicjami Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute.
W swoim wstępnym wystąpieniu wicepremier mówił m.in., że obecnie jednym z największych problemów polskiej gospodarki, obok luk podatkowych, jest luka na rachunku bieżącym.
Powstała ona m.in. dlatego, że dotychczasowy wzrost gospodarczy był generowany w ogromnym stopniu przez zagraniczny kapitał. Stąd, mimo dużego wzrostu PKB per capita, w ciągu ostatnich 25 lat, m.in. 60 proc. eksportu naszego kraju generują firmy zagraniczne.
Innym skutkiem tego zjawiska, mówił, jest spadek udziału zarobków w PKB.
Morawiecki zaznaczył jednocześnie, że bardzo ceni inwestorów zagranicznych i chce ich zapraszać do Polski.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA