fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Innowacje to konieczność

materiały prasowe
Teraz przełomowe technologie pojawiają się częściej niż kilkadziesiąt lat temu. Mogą zagrozić największym i najlepszym – usłyszeli uczestnicy Biznes Trendów.

Rolą takich spotkań jest to, żeby się wzajemnie inspirować. To też możliwość poznania się, nawiązania kontaktów, a przy tym szansa na pozyskanie nowej wiedzy – mówi Robert Czuła, prezes spółki Soneta, współtwórca oprogramowania enova365 i organizator Biznes Trendów. Właśnie zakończyła się druga edycja cyklu, w którym spotykali się przedstawiciele przedsiębiorstw zainteresowani najnowszymi technologiami.

Spotkania z ekspertami odbyły się w sześciu miastach Polski. Ostatnie miało miejsce w Krakowie, 29 listopada. Zostało poświęcone tematyce cyfrowych transformacji biznesu, a zaproszeni goście opowiedzieli o korzyściach płynących z automatyzacji systemu przyjmowania zleceń i organizacji produkcji. Na przykładzie firmy Colorex sprawę omówili Magdalena Lipka - pełnomocnik zarządu do spraw systemu zarządzania jakością i Sylwester Juszczak, kierownik projektów IT w firmie Grupa Dr IT. Zajmował się on wdrożeniem systemu enova365 w firmie Colorex, co wymagało pewnych modyfikacji i indywidualizacji programu. Wprowadzenie nowego systemu pozwoliło na sprawne delegowanie pracowników do poszczególnych zadań, optymalne wykorzystanie zasobów i ocenę rentowności zleceń.

Gościem specjalnym krakowskiego spotkania był Sławomir Lachowski, ekonomista, autor publikacji z dziedziny zarządzania i twórca mBanku. W swoim wystąpieniu podkreślił on ważną rolę wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technologicznych w działalności biznesowej. – Teraz przełomowe innowacje są stosunkowo częstsze niż kilkadziesiąt lat temu. Trzeba się liczyć z tym, że nie wiadomo, która następna może zmienić rzeczywistość tak, że zagrozi największym i najlepszym na rynku – powiedział Lachowski. – W dzisiejszych czasach nie znamy nawet swojego konkurenta, który może dopiero co powstaje w jakimś garażu, jako startup – dodał. Wymyślony przez niego mBank od początku był zaprojektowany jako bank mobilny, dostępny dla klienta z dowolnego miejsca dzięki użyciu telefonu. Kilkanaście lat temu, gdy nikt jeszcze nie słyszał o smartfonach, był to śmiały pomysł. W rozmowe z Rzeczpospolitą Sławomir Lachowski dodał, że innowacja to warunek przetrwania. – Trzeba sobie zdawać sprawę, że nie ma innego wyjścia. Dostosowywanie się do zmian jest koniecznością życiową. Reaktywność pozwala przetrwać w krótkim okresie, ale nie daje gwarancji, że osiągniemy sukces w dłuższej perspektywie. To będzie możliwe tylko poprzez proaktywne kształtowanie rzeczywistości: wprowadzanie czegoś nowego lub ulepszenie czegoś, co istnieje – stwierdził Lachowski. – Ważna jest ciekawość świata, otwartość na ludzi, umiejętność budowania relacji. To, co nazywamy inteligencją emocjonalną w dużym stopniu decyduje również o sukcesie biznesowym – podkreślił.

Prezes zarządu firmy Soneta sp. z o. o., Robert Czuła, podsumował Biznes Trendy, zauważając, że w każdej branży zmiany następują bardzo dynamicznie. – Jeżeli tego faktu nie zaakceptujemy, bardzo szybko może nas po prostu nie być na rynku. Czasem warto zainspirować się zupełnie inną firmą. My, jako organizator cyklu, staramy się takie spotkania przedstawicieli różnych przedsiębiorstw aranżować. Zauważamy, że potrzebna jest wiedza stricte biznesowa, którą podajemy w tej niezobowiązującej formie – powiedział Czuła. Robert Posłajko, koordynator projektu Biznes Trendy, zauważył, że do udziału w śniadaniach biznesowych udało się zaprosić właścicieli i dyrektorów firm.   – Jeżeli osobom na tym szczeblu udaje się znaleźć chwilę na spotkanie w naszym gronie, to znaczy że możemy poszczycić się wiedzą ekspercką, która ma wartość biznesową – powiedział Posłajko. – Dzięki tym spotkaniom widać, że polskie przedsiębiorstwa chcą się rozwijać – dodał.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA