fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Firmy coraz częściej na celowniku hakerów

AdobeStock
Polska coraz częściej staje się celem ataków hakerskich. Pod względem bezpieczeństwa sieciowego nasz kraj znajduje się na 7 pozycji w Europie – wynika z danych firmy Check Point.

Według najnowszego raportu Check Point Cyber Attack Map każdego dnia hakerzy atakują firmy na świecie ponad 6,5 miliona razy. W Polsce – jak wynika z raportu – ponad 90 proc. przedsiębiorstw doświadczyło co najmniej kilkudziesięciu udanych i nieudanych ataków w ciągu roku. W 2017 r. liczba wykrytych cyberataków wzrosła na świecie o 38 proc., a w Polsce o prawie 50 proc. Dla ponad 30 proc. firm atak hakerów niesie za sobą straty finansowe oraz utratę danych. Przeciętne straty w przypadku średnich firm to ok. 1,5 miliona zł, a w przypadku większych przedsiębiorstw mogą być one znacznie większe.

– Polskie firmy powinny coraz poważniej myśleć i inwestować w bezpieczeństwo sieciowe. Świadomość zagrożenia powinna rosnąć, gdyż problem został zauważony także przez rząd. A ataków będzie więcej, ponieważ są one coraz prostsze do przeprowadzenia – mówił Wojciech Głażewski, country manager Check Point Software Technologies podczas prezentacji raportu. – Dziś w internecie są dostępne narzędzia, które pozwalają specjalistom średniego szczebla dokonywać skutecznych ataków i stworzyć realne zagrożenie dla organizacji. Tymczasem w Polsce w wielu firmach wciąż nie ma osób bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo sieciowe i tworzenie odpowiedniej polityki. Tymczasem jest to coraz ważniejszy problem, bo nie można już zakładać, że nie zostaniemy zaatakowani, musimy więc wiedzieć, jak się przed nimi bronić i co robić, jeśli do takiej sytuacji dojdzie.

Jak podkreśla Wojciech Głażewski, najsłabszym ogniwem w organizacjach jest człowiek. Tymczasem w Polsce mamy do czynienia z niską świadomością zagrożeń związanych z cyberatakami. Według „Badania Stanu Bezpieczeństwa Informacji w Polsce 2016" przeprowadzonego przez PwC zaledwie 46 proc. firm w naszym kraju ma strategię i regulaminy cyfrowego bezpieczeństwa. Na świecie odsetek ten jest blisko dwukrotnie większy (91 proc.).

Coraz częstszym sposobem ataku jest też infekowanie firmowych smartfonów. Jedne z najbardziej rozpowszechninych obecnie wirusów typu malware, np. Triada czy Hiddad, atakują właśnie telefony z systemem Android.

W skali europejskiej najbardziej zagrożonymi cyberatakami krajami są Macedonia, Turcja i Rumunia. Na przeciwnym biegunie znalazły się Cypr, Czechy oraz Estonia, które w pażdzierniku 2017 odnotowały najmniejszą liczbę incydentów bezpieczeństwa wśród 42 sklasyfikowanych państw Europy. Polska jest obecnie na 108 pozycji na światowej mapie zagrożeń cyberatakami i na 7 pozycji wśród państw Europy pod względem bezpieczeństwa sieciowego. ©?—rom

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA