BCC: Rząd musi zapracować na zaufanie biznesu

Największym wyzwaniem w ocenie dokonań rządu PiS jest dwoistość jego działań – uznają członkowie gospodarczego gabinetu cieni BCC.

Aktualizacja: 03.10.2016 20:02 Publikacja: 03.10.2016 19:50

Foto: 123RF

Z jednej strony decyzje podjęte przez rząd w trzecim kwartale swojego urzędowania zasługują na aprobatę jako sprzyjające poprawie warunków prowadzenia biznesu, z drugiej jednak jest też sporo takich, które osłabiają zaufanie przedsiębiorców do państwa.

Podatki w górę?

Wiele takich sprzeczności widać w polityce podatkowej. – Dobrym krokiem było obniżenie stawki CIT z 19 do 15 proc. dla małych przedsiębiorców czy np. propozycje zmian chroniących podatników przed negatywnymi skutkami zmiany wykładni przepisów i ich interpretacji – mówiła Irena Ożóg, minister ds. polityki podatkowej w gabinecie cieni BCC. – Za to negatywnie należy ocenić utrzymanie wyższych stawek VAT, a także częste niespójne zmiany w systemie podatkowym, które wprowadzają chaos w biznesie, np. podatek handlowy – mówiła Ożóg.

Jej zdaniem spore ryzyko dla biznesu niesie też projekt jednolitego podatku. – Ma on być neutralny dla budżetu, a zwykle oznacza to, że ktoś musi dużo stracić, by ktoś inny mógł trochę zyskać – mówiła Ożóg. Według jej szacunków stratni będą już podatnicy o zarobkach powyżej średniej krajowej, a wśród firm – szczególnie te, które płacą liniowy 19-proc. podatek PIT.

Na plus trzeba też zaliczyć deklaracje rządu przyspieszenia działań na rzecz poszerzenia wolności gospodarczej i ułatwień dla biznesu (które są częścią planu Morawieckiego), otwarcie możliwości rozmów o ukróceniu przywilejów emerytalnych, projekt tzw. małej ustawy innowacyjnej przygotowanej przez wicepremiera Jarosława Gowina, rozpoczęcie prac nad nowym kodeksem pracy, plan powołania Polskiej Agencji Handlu, uszczelnianie systemu podatkowego. Dobrym posunięciem w ostatnim kwartale, według BCC, była także dymisja ministra karbu Państwa Dawida Jackiewicza i reaktywacja Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

– Ogromne ryzyko dla przedsiębiorczości niesie za to pomysł 25-letniej kary więzienia za przestępstwa VAT – zauważył Ryszard Kalisz, w gabinecie BCC minister ds. prawa gospodarczego. – Nie można stawiać przestępstwa finansowego na równi ze zbrodnią zabójstwa. Tak restrykcyjne kary odstraszą nie tylko oszustów, ale też wiele uczciwych przedsiębiorców, których sparaliżuje strach przed procesem karnym i tak surowymi sankcjami – ostrzegał Kalisz.

Długa lista błędów

BCC wytknął także rządowi m.in. podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 2 tys. zł (co podnosi koszty prowadzenia działalności), poważne opóźnienia w zagospodarowaniu funduszy UE, kontynuowanie sporu z Trybunałem Konstytucyjnym i władzą sądowniczą (co skutkuje i tak już wysokim ryzykiem inwestycyjnym), brak postępów w przygotowywaniu konstytucji biznesu, zapaść w inwestycjach infrastrukturalnych i chaos w spółkach Skarbu Państwa.

– Władza wymusza na spółkach finansowanie restrukturyzacji górnictwa, narzuca im działania misyjne, funkcje kierownicze obejmują osoby niekompetentne, a prawa akcjonariuszy mniejszościowych są ograniczone – wyliczała Grażyna Magdziak z BCC. – W efekcie wyniki finansowe tych spółek są zdecydowanie gorsze niż rok temu. To bardzo zły sygnał – mówiła.

Opinia

Marek Goliszewski, przewodniczący gospodarczego gabinetu cieni BCC, prezes BCC

Największym wyzwaniem dla rządu pozostaje pytanie: skąd wziąć pieniądze na rozwój. Oszczędności krajowe, mogące pobudzić inwestycje, a więc dopływ podatków do budżetu, są na bardzo niskim poziomie. Spór o Trybunał Konstytucyjny rozlał się po świecie i nie przyciąga inwestorów. W tym kontekście rysuje się potrzeba zdobycia przez rząd zaufania przedsiębiorców i inwestorów, uświadomienia, że silne państwo, które rząd zamierza zbudować, to silna gospodarka, silna gospodarka to stabilne firmy, stabilne firmy to przedsiębiorcy ufający państwu i prawu. Rząd będzie musiał zweryfikować dotychczasowy sposób stanowienia prawa tzw. szybką ścieżką legislacyjną i oprzeć go na konsultacjach społecznych z praktykami życia gospodarczego. Być może czas zacząć myśleć o porozumieniu ponad podziałami politycznymi, choćby w imię racji korzyści ekonomicznych dla obywateli.

Z jednej strony decyzje podjęte przez rząd w trzecim kwartale swojego urzędowania zasługują na aprobatę jako sprzyjające poprawie warunków prowadzenia biznesu, z drugiej jednak jest też sporo takich, które osłabiają zaufanie przedsiębiorców do państwa.

Podatki w górę?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Czasy są niepewne, firmy nadal mało inwestują
Biznes
Szpitale toną w długach, a koszty działania rosną
Biznes
Spółki muszą oszczędnie gospodarować wodą. Coraz większe problemy
Biznes
Spółka Rafała Brzoski idzie na miliard. InPost bliski rekordu
Materiał partnera
Przed nami jubileusz 10 lat w Polsce