fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polskie firmy pomogą budować europejski GPS

123RF
Komisja Europejska odkręca kurek z pieniędzmi na technologie korzystające z systemu nawigacji Galileo. Do wzięcia 1,4 mld euro. Pierwsi nasi przedsiębiorcy zdobyli już finansowanie.

Można mówić o polskim sukcesie w zakończonym właśnie pierwszym konkursie na innowacyjne rozwiązania z zakresu nawigacji satelitarnej Galileo (unijny program konkurencyjny dla amerykańskiego systemu GPS i rosyjskiego Glonass). Aż jedna piąta projektów, które otrzymały finansowanie w ramach programu ramowego Horyzont 2020, będzie realizowana przez konsorcja z udziałem Polaków – dowiedziała się „Rzeczpospolita". W sumie KE przyznała granty 25 projektom. Okazuje się, że choć jesteśmy w ogonie rankingów innowacyjności, nie musimy się wstydzić.

– Pod względem udziałów w zwycięskich konsorcjach Polska ma ósme miejsce wśród 45 państw z całego świata – zaznacza Sebastian Serwiak, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) dla programu Horyzont 2020.

Polacy w elicie

Wśród beneficjentów konkursu jest pięć międzynarodowych konsorcjów z polskimi firmami. – Rodzime spółki i instytucje naukowe osiągnęły duży sukces, bo do konkursu zgłoszono aż 105 pomy...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA