– Spotkanie z mentorką otworzyło mi oczy na to, jak różnorodne ścieżki kariery są dostępne – twierdzi Karolina Golunska, studentka finansów na Cass Business School w Londynie, stażystka w banku inwestycyjnym Goldman Sachs, która była jedną z uczestniczek zakończonej niedawno, drugiej już edycji programu mentoringowego EmpowerPL, który organizuje firma doradztwa strategicznego Boston Consulting Group we współpracy z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. „Rzeczpospolita" jest patronem medialnym programu, w którym – z okazji stulecia niepodległości Polski – wzięła udział setka polskich liderów ze świata biznesu, polityki i mediów, będących mentorami najlepszych studentów z kraju i z zagranicy. Do programu mogli aplikować młodzi ludzie uczący się na czołowych uczelniach Europy, takich jak Oxford, Cambridge, London School of Economics, paryska SciencePo czy warszawska Szkoła Główna Handlowa, a o udział w tegorocznej edycji EmpowerPL ubiegało się prawie 400 osób.

Mentorką Karoliny Golunskiej była Agnieszka Kulas-Wróbel, ekspertka od bankowości i menedżer w Boston Consulting Group, która jednocześnie kieruje programem Women@BCG w Europie Środkowej. Podobnie jak we władzach dużych firm, także wśród uczestników EmpowerPL przeważali mężczyźni, chociaż kobiety coraz silniej zaznaczają w nim swoją obecność.

Jak podkreśla Nina Hałabuz, szefowa marketingu BCG, w gronie 100 mentorów znalazło się 26 menedżerek z branży przemysłowej, private equity, finansów, medycyny, konsultingu czy sztuki i architektury oraz 36 polskich studentek.

– O dopasowaniu mentorów i mentees decydowały specjalizacje i zainteresowania zawodowe, a nie płeć, dlatego część menedżerek zapewniała wsparcie mentorskie studentom, natomiast studentki często trafiały pod opiekę menedżerów mężczyzn – wyjaśnia Nina Hałabuz. Dodaje, że wśród mentees znaleźli się m.in. młodzi specjaliści od matematyki, uczenia maszynowego i technologii, którzy już pracują jako programiści i rozwijają własne firmy technologiczne; młodzi przedsiębiorcy i naukowcy, a także przyszli inżynierowie, którzy chcą wprowadzać rewolucję technologiczną w przemyśle. Tak jak Piotr Mieszalo, student inżynierii przemysłowej i zarządzania na Politechnice w Kopenhadze, który chce zajmować się automatyzacją procesów w przedsiębiorstwach. – Dzięki EmpowerPL zacząłem brać pod uwagę możliwość pracy w Polsce, chociaż wcześniej nad taką opcją nawet się nie zastanawiałem – twierdzi Mieszalo, którego mentorem był Rafał Krzyżaniak, partner w BCG i szef DigitalBCG w naszym regionie. Jak wynika z badania, które przeprowadzono wśród polskich studentów uczestniczących w londyńskiej konferencji Poland 2.0 Summit, większość z nich swoją przyszłość widzi na razie za granicą. W perspektywie trzech lat po studiach plany powrotu do kraju ma 40 proc. z nich. Pozostali najczęściej zamierzają pracować w Wielkiej Brytanii.

Zarówno badania, jak również druga edycja EmpowerPL dowodzą, że korzyści z mentoringu bardziej doceniają Polacy studiujący za granicą. Stanowili oni prawie dwie trzecie wśród niemal 400 kandydatów do programu – najczęściej byli to studenci z uczelni brytyjskich, choć nie brakowało też kandydatów z z Holandii, Niemiec i Francji. APGEF, organizacja zrzeszająca studentów i absolwentów najlepszych uczelni francuskich, jest organizacją partnerską EmpowerPL, którego kolejna edycja startuje pod koniec października. Chętni będą mogli aplikować do programu do 20 grudnia poprzez stronę www.empowerpl.com.