O zamianie informuje Evraz w komunikacie na stronie londyńskiej giełdy. W poniedziałek (3 września) Roman Abramowicz, Aleksandr Abramow, Aleksandr Frołow i Jewgienij Szwidler zamienili posiadane akcje spółki Lanebrook Ltd (jest większościowym akcjonariuszem koncernu - 62,47 proc.) na papiery dwóch innych firm - Crosland i Greenleas. W wyniku tego udział Lanebrook w kapitale Ewraz spadł do zera.

Abramowicz ma w Greenleas 30,53 proc. a w drugiej firmie 31,37 proc. objęli Frołow i Abramow. Evraz zapewnia, że była to operacja „czysto techniczna, która nie będzie miała wpływu na działalność koncernu.

Gazeta Wiedomosti dowiedziała się w jednym z wielkich banków, że zamiana miała na celu wyprowadzenie Evrazu spod amerykańskich sankcji, w przypadku, kiedy na czarną listę Białego Domu dostałby się sam Abramowicz.

W opublikowanym w sierpniu przez Bloomberg Billionaires Index agencja podliczyła, że 24 rosyjskich miliarderów od początku tego roku wzbogaciło się jeszcze o 13,9 mln dol. Abramowiczowi za ten czas przybyło 1,49 mln dol. i majątek jego oceniony został na 14,1 mld dol.

Evraz to największy w Rosji producent stali; koncern wywodzi się z sowieckich zakładów powstałych w 1940 r w Niżnim Tagile. Obecnie wydobywa też rudę żelaza i węgiel (jest właścicielem największej kopalni antracytu Rospadska). W 2017 r. grupa wyprodukowała 14 mln ton stali. Przychody skonsolidowane wyniosły 10,8 mld dol., EBITDA 2,64 mld dol. Grupa działa w Azji, Europie (Czechy) , Afryce oraz Ameryce Północnej (Kanada).Abramowicz posiadał największy pakiet grupy - 31, 03 proc. akcji.