Zaciekła rywalizacja gigantów branży kurierskiej

Rodzima branża kurierska należy dziś do grona najbardziej konkurencyjnych w Europie. W walce o udziały w niej ścierają się światowe potęgi – francuskie DPD, niemieckie DHL czy amerykańskie FedEx i UPS. Swój kawałek tortu, i to całkiem pokaźny, wykroiły sobie również państwowa Poczta Polska oraz grupa Integer.

Publikacja: 21.08.2018 21:00

Zaciekła rywalizacja gigantów branży kurierskiej

Foto: 123RF

- Rafał Nawłoka, prezes DPD Polska

Rafał Nawłoka kieruje największą firmą kurierską w naszym kraju. Na jej czele stoi od 2005 r. Z DPD związany jest już jednak od ponad 18 lat. DPD Polska to część holdingu GeoPost należącego do poczty francuskiej La Poste.

Kierowana przez Nawłokę spółka na koncie ma m.in. przejęcie rynkowego rywala – spółki Siódemka, czy budowę sieci partnerskich punktów nadawczo-odbiorczych DPD Pickup, których w całym kraju działa już ok. 2050. DPD było również pierwszą firmą z branży na polskim rynku, która zaczęła przyjmować płatności kartą. Operator obsłużył w ub.r. 126 mln paczek (o 23 proc. więcej r./r.), osiągając ponad 1,6 mld zł przychodów (wzrost o ponad 19 proc.).

Rafał Nawłoka jest absolwentem Akademii Morskiej w Gdyni. Wcześniej był m.in. marynarzem, stewardem oraz dyrektorem handlowym. Karierę rozpoczął w 1992 r. w firmie Frito Lay. Potem związał się z branżą tytoniową – pracował w Japan Tobacco.

- Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej

Kierowana przez niego państwowa spółka to jeden z największych pracodawców w naszym kraju (zatrudnia prawie 80 tys. osób) i wiodący gracz nie tylko na rynku listów, ale również w branży KEP.

Przemysław Sypniewski jest absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i stypendystą Uniwersytetu Alberta Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech. W branży działa od końca lat 90. Wówczas był wicedyrektorem biura w Poczcie Polskiej. W latach 2005–2008 pełnił funkcję sekretarza Rady Poczty. Był biegłym Najwyższej Izby Kontroli ds. rynku pocztowego i regulacji pocztowych, a także ekspertem sejmowej komisji ds. tworzenia prawa pocztowego i implementacji dyrektyw pocztowych Unii Europejskiej.

Sypniewski był również założycielem i pierwszym prezesem Instytutu Pocztowego, stowarzyszenia obywateli zajmującego się tym sektorem rynku. Na czele Poczty Polskiej stoi od czerwca 2016 r.

- Tomasz Buraś, prezes DHL Express Poland

Tomasz Buraś jest absolwentem Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Od dwóch dekad związany z branżą logistyczną. Był wykładowcą w Zakładzie Eksploatacji i Utrzymania Pojazdów na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Pracował również dla takich koncernów, jak Sony (odpowiadał za logistykę w naszym regionie) oraz IKEA.

Z należącym do Deutsche Post gigantem branży kurierskiej – grupą DHL – związał się ponad 16 lat temu. Pełnił funkcję wiceprezesa ds. operacyjnych w DHL Express w Polsce. Od 2007 r. zasiada w fotelu prezesa dywizji odpowiadającej za przesyłki międzynarodowe.

Pod jego kierownictwem DHL Express w naszym kraju notuje dwucyfrowe wzrosty. Centrala wskazuje Polskę jako jeden z ważniejszych rynków – od kilku lat polski oddział należy do najszybciej rosnących, obok Australii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ze wszystkich oddziałów DHL na świecie.

- Rafał Brzoska, założyciel i prezes Grupy Integer

Rafał Brzoska to najbardziej rozpoznawalne nazwisko w tej branży. To on stworzył Grupę Integer, która stoi za sukcesem paczkomatów, i należącą do niej spółkę kurierską InPost. Obie były notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ten absolwent Krakowskiej Akademii Ekonomicznej w ub.r. sprzedał większość swoich akcji w grupie funduszowi Advent International.

Brzoska zasłynął też jako ten, który przełamał monopol Poczty Polskiej na rynku listów. Znany i budzący wiele kontrowersji biznesmen został jednym z najmłodszych polskich milionerów, wielokrotnie wymienianym w rankingach najbogatszych Polaków. Pierwszą firmę założył w 1999 r. na trzecim roku studiów. Dorobił się na roznoszeniu ulotek – jego spółka w błyskawicznym tempie zdominowała tę branżę.

41-letni Rafał Brzoska inwestuje w startupy z branży nowych technologii i e-commerce.

- Piotr Sitarek, dyrektor generalny UPS w Polsce

Piotr Sitarek polskim oddziałem amerykańskiego koncernu kieruje od roku. Na stanowisku zastąpił Pavla Adamovskiego (odpowiada teraz za rynek rosyjski i białoruski), który fotel przejął w 2015 r. właśnie od Sitarka. Ten objął wówczas stanowisko menedżera odpowiedzialnego za połączenie UPS z przejętą pod koniec 2014 r. firmą Poltraf, zajmującą się organizacją i obsługą dystrybucji bezpośredniej produktów branży farmaceutycznej.

Piotr Sitarek ma bogate doświadczenie w sektorze logistycznym. Karierę rozpoczął w 1991 r. jako kurier w polskiej firmie PPS Polkurier (w 1992 roku stała się oficjalnym partnerem operacyjnym UPS). Piął się po szczeblach kariery, a po przejęciu Polkuriera przez UPS awansował na stanowisko dyrektora operacyjnego. W latach 2006–2015 kierował działalnością UPS w naszym kraju. Dziś firma ta zatrudnia ponad 2,6 tys. pracowników w 33 placówkach.

- Rafał Nawłoka, prezes DPD Polska

Rafał Nawłoka kieruje największą firmą kurierską w naszym kraju. Na jej czele stoi od 2005 r. Z DPD związany jest już jednak od ponad 18 lat. DPD Polska to część holdingu GeoPost należącego do poczty francuskiej La Poste.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Rewolucyjny lek na odchudzenie Ozempic może być tańszy i kosztować nawet 20 zł
Biznes
Igor Lewenberg, właściciel Makrochemu: Niesłusznie objęto nas sankcjami
Biznes
Wojna rozpędziła zbrojeniówkę
Biznes
Standaryzacja raportowania pozafinansowego, czyli duże wyzwanie dla firm
Biznes
Lego mówi kalifornijskiej policji „dość”. Poszło o zdjęcia przestępców