fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Przezroczyste toalety. Japoński sposób na brak zaufania do czystości

materiały prasowe/Satoshi Nagare
W jednym z japońskich parków stanęły całkowicie przezroczyste toalety, które rozwiązują naraz kilka problemów związanych z publicznymi toaletami.

Publiczne toalety przy parkach, to ważne rzeczy. Jednak potrzebujący często boją się z nich korzystać z paru, całkiem zasadnych, powodów – po pierwsze, z obawy o czystość w środku, a po drugie, z zewnątrz najczęściej nie widać czy jest zajęta czy nie. Oba problemy widać (i czuć) dobrze, dopiero z bliska. A w sytuacji, w której potrzeba jest pilna, często tworzy to nieprzyjemne komplikacje.

W jednym z tokijskich parków zostały niedawno otwarte toalety, które rozwiązują te problemy, dzięki temu, że są przezroczyste. Zaprojektowane przez uznanego projektanta Shigeru Bana kabiny są zrobione z wykorzystaniem tzw. inteligentnego szkła, które robi się nieprzejrzyste, gdy toaleta jest zajęta. Co oznacza, że z daleka widać, czy pomieszczenie jest aktualnie wykorzystywane czy też nie. Przed wejściem widać też, czy w toalecie jest czysto, nie trzeba już zdawać się na węch (co w Japonii, która w toaletowych wynalazkach wręcz przoduje i tak zapewne nie grozi).

Jak informuje „The Guardian", łącznie postawiono takie toalety w pięciu miejscach przy parku w dzielnicy Shibuya, a ich projekt i montaż jest elementem Tokyo Toilet Project prowadzonego przez Nippon Foundation.

Dodatkową zaletą tych przezroczystych i kolorowych toalet jest to, że wieczorami i w nocy pełnią one jeszcze jedną funkcję – latarni rozświetlających kolorowo park. Trzeba przyznać, że w wielu polskich parkach takie przybytki bardzo by się przydały.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA