Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Oddychacz – jeden z wielu efektów programu Maker Woman

tv.rp.pl
O programie, który daje szansę kobietom, aby odnalazły swoją ścieżkę zawodową opowiadały w programie Marcina Piaseckiego dwie panie: Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange oraz Anna Wójcik, uczestniczka projektu Maker Woman, która opracowała regulator oddechu Oddychacz.

Ewa Krupa wyjaśniła, że Maker Woman to program prowadzony przez Fundację Orange, który daje szansę młodym kobietom, żeby odnalazły swoją ścieżkę zawodową.

- Zakończyliśmy 3. edycję tego programu. Wyposażamy kobiety w kompetencje informatyczne związane z obsługą urządzeń jak drukarki 3D czy plotery laserowe. Uczymy też kompetencji związanych z prowadzeniem własnego biznesu. Dzięki tej wiedzy można zrobić nie tylko prototyp produktu, ale też go wypromować i sprzedać – tłumaczyła Krupa.

Przyznała, że Maker Woman odpowiada na potrzeby społeczne, bo ciągle niewiele kobiet wybiera zawody związane z IT. - A przecież kobiety wnoszą kreatywność, komunikację i umiejętność dzielenia się wiedzą – oceniła.

- Kobiety, które wzięły udział w projekcie przełamują stereotyp, że IT to domena mężczyzn. Pokazują, że zaczynając od 0, przez kilkanaście tygodni można zrobić niesamowite projekty – dodała.

Anna Wójcik, uczestniczka projektu w programie znalazłam się przez przypadek. - Zgłosiłam się z koncepcją Oddychacza – mówiła.

- Oddychacz to produkt, który zmieni komfort naszego życia. Jest to niewielki obiekt, który trzyma się w dłoni i komunikuje się z aplikacją. Oddychacz wspomaga wypracowanie prawidłowych technik oddechowych. Pracuję nad trzema funkcjami: kiedy nie możemy zasnąć, kiedy się stresujemy lub mamy atak paniki, lub gdy jesteśmy zmęczeni. Oddychacz staje się częścią nas i zaczynamy oddychać tak, jak on się porusza - tłumaczył Wójcik.

- Idąc do programu w zasadzie nie umiałam nic z rzeczy, które nas uczyli. Zaskoczeniem było modelowanie i drukowanie 3D oraz programowanie. Wszystko przydało się przy Oddychaczu – dodała.

Prezes fundacji podkreśliła, że niektóre projekty już wchodzą na rynek i są dziewczyny, które je komercjalizują. - Wielką wartością w projekcie jest networking. Zachęcamy kobiety, żeby pokazywały produkty w różnych przestrzeniach. Jest pomysł, żeby zrobić rodzaj showroomu, gdzie można będzie je pokazać – mówiła Krupa.

Zaznaczyła, że kreatywność jest walutą przyszłość. - Mocno w to wierzymy w Fundacji Orange. Kreatywność na styku z technologiami jest szansą na sukces rynkowy nie tylko w Polsce – oceniała.

Przypomniała, że pierwsza edycja Maker Woman ruszyła w zeszłym roku. W każdej kolejnej rosła liczba zainteresowanych. - W ostatniej edycji mieliśmy 12 uczestniczek i ponad 170 zgłoszeń. Trzymam kciuki, że niejeden z tych pomysłów zmieni świat na lepsze – mówiła.

Anna Wójcik zdradziła, że obecnie buduję zespół. - Musimy zminimalizować Oddychacz. Jestem też w momencie przeprowadzania patentu. Mam nadzieję, że wkrótce będzie dostępny dla wszystkich – mówiła.

- Zakończyliśmy 3. edycję i teraz chcemy się skupić na promowaniu tych projektów – podkreśliła Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL