fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wenezuela wyrzuca Visę, Mastercard i Maestro

pin do karty
Adobe Stock
Od stycznia w Wenezueli nie będzie można realizować jakichkolwiek transakcji z użyciem kart płatniczych Visa, Mastercard i Maestro. W ciągu pół roku pogrążony w gigantycznym kryzysie kraj ma wprowadzić własny system płatniczy.

Bank centralny Wenezueli i Zarząd Instytucji Sektora Bankowego (SUDEBAN) zdecydował o rozwijaniu narodowego systemu płatniczego i rezygnacji z końcem stycznia 2020 r. z umowy franczyzy Visa, Mastercard i Maestro, informuje rosyjska agencja Prime za portalem Banca y Negocios.

Do 30 listopada 2019 r mają zostać zakończone operacje z kartami debetowymi wymienionych firm, a do 30 stycznia 2020 r - z kartami kredytowymi.

SUDEBAN polecił bankom krajowym stworzenia „niezależnego systemu z uwzględnieniem sankcji USA i nowych zagrożeń". Banki dostały polecenie rozwoju „suwerennego" systemu obsługi operacji debetowych i kredytowych klientów z wykorzystaniem identyfikacji biometrycznej.

Co to oznacza w praktyce dla Wenezuelczyków? Odcięcie od wszelkich operacji bezgotówkowych w ojczyźnie. Nie jest bowiem realne, tak uważają eksperci, stworzenie własnego systemu płatniczego w ciągu pół roku.

Eksperci wątpią, by rzeczywiście największe systemy płatnicze zniknęły z Wenezueli. Przypominają, że niedawno Nicolas Maduro ogłosił, że kraj zostanie „uwolniony od dolara". Niedługo potem bank centralny całkowicie zliberalizował handel walutą w kraju. Było to wyłącznie zalegalizowanie faktu, że od dawna w Wenezueli w obrocie jest jedynie dolar. Bezwartościowego boliwara nikt nie chce przyjmować. Handel odbywa się w dolarach US.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA