fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Czas to mózg, czyli jak pomóc ofiarom udarów

123RF
Można powtórzyć sukces polskiego systemu leczenia zawałów serca i zorganizować podobną sieć nastawioną na interwencję poudarową.

Udary mózgu to prawdziwa plaga: nie dość, że są trzecią główną przyczyną śmierci, to jeszcze stanowią najczęstszy powód inwalidztwa wśród dorosłych w Polsce. Nawet jeśli ktoś przeżył udar, to istnieje duże ryzyko, że nigdy nie odzyska sprawności. Przy około 90 tysiącach hospitalizacji w Polsce rocznie zarówno koszty społeczne, jak i ekonomiczne udarów są olbrzymie. To ponad pół miliarda złotych rocznie wydawanych na leczenie szpitalne i prawie 150 mln zł kosztów rehabilitacji.

Podczas debaty „Udary mózgu, problem medyczny i społeczny" eksperci zastanawiali się, jakie mamy możliwości ograniczenia tragicznych skutków udarów. Zgodzili się, że pilną potrzebą jest wprowadzenie nowej metody leczenia interwencyjnego.

– Najnowsze badania pokazują, że usuwanie mechaniczne skrzepów przy udarach niedokrwiennych redukuje ryzyko zgonu i niesprawności – mówił dr Adam Kobayashi z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. – Jest to nowa metoda, na...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA