"Mastercard i Visa zobowiązały się obniżyć znacząco prowizje pobierane od płatności w Europie kartami wystawianymi poza Europejską Przestrzenią Gospodarczą - oświadczyła w komunikacie komisarz ds. konkurencji, Margrethe Vestager. - To rozwiązanie wraz z naszą decyzją ze stycznia dotyczącą transgranicznych usług płatniczych kartami Mastercardu przyczyni się do obniżenia cen europejskich detalistów, na czym ostatecznie skorzysta ogół konsumentów"

Obaj amerykańscy emitenci kart płatniczych obniżą swe prowizje średnio o 40 proc. Te zobowiązania dostosują ich prowizje do pobieranych od kart wystawionych w Unii - podał Reuter.

Visa, największy na świecie operator sieci płatniczych i jego największy rywal, Mastercard zaproponowały prowizję 0,2 proc. od płatności w sklepach kartami debetowymi wystawionymi poza Unią Europejską i 0,3 proc. od płatności kartami kredytowymi - informowała Bruksela pod koniec 2018 r.

Komisja Europejska walczyła od kilkudziesięciu lat z prowizjami od kart kredytowych i płatniczych - śledztwo trwało do 1997 r. po skardze branżowej organizacji EuroCommerce - bo uważała, że tzw. opłaty interchange przelewane przez banki handlowe bankowi posiadacza takiej karty prowadzą ostatecznie do wyższych cen płaconych przez konsumentów. Te prowizje, źródło lukratywnych przychodów dla banków, w końcowym rozrachunku były płacone przez handlowców.

Teraz Komisja uznała zobowiązania obu emitentów kart za prawnie obowiązujące zgodnie z unijnymi przepisami o praktykach antykonkurencyjnych.