fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Sztuczne serce z polskich drukarek 3D

Medycyna staje się istotnym sektorem dla zastosowań technologii druku 3D. Niezwykła precyzja i efektywność kosztowa pozwalają tworzyć dokładne modele, które mogą służyć naukowcom do badań i udoskonalania gotowych produktów.
Naukowcy z Wydziału Cybernetyki WAT: dr inż. Krzysztof Murawski, dr inż. Leszek Grad, dr inż. Artur Arciuch, wspólnie z zespołem prof. Pustelnego z Katedry Optoelektroniki Politechniki Śląskiej, opracowują właśnie innowacyjne metody pomiarowe, których istota polega m.in. na zastosowaniu w technice sensorowej rzeczywistości rozszerzonej oraz sztucznych sieci neuronowych.
Badania praktyczne prowadzone są na modelach komór serca, wykonanych w technologii druku 3D. Komory drukowane są na polskich drukarkach Zortrax M200. Do dziś wykonano kilka egzemplarzy sztucznego serca. Na model składa się część krwista komory, zespół membranowy i komora pneumatyczna. Część krwista komory i komora pneumatyczna zostały wytworzone wyłącznie w technologii druku 3D. Zespół membranowy uzyskuje się wykonując odlewy silikonowe lub gumowe z wcześniej przygotowanych, wydrukowanych form. Technologia druku 3D znacznie przyczyniła się do realizacji całego projektu. Koszt zakupu komercyjnie dostępnych sztucznych komór serca jest tak wysoki, że w praktyce zamyka on możliwość realizacji badań przez instytucje naukowe. Technologia druku 3D w połączeniu z jakością uzyskiwanych wydruków pozwala na tworzenie gotowych modeli we własnym zakresie.
Olsztyński Zortrax to dziś jeden ze światowych liderów w dziedzinie druku 3D. Rozwiązania tej firmy rozwijane są od 2011 r. Obecnie przy projekcie Zortrax pracuje blisko 120 osób.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA