fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ukraina: Czego biznes oczekuje od nowego prezydenta?

AFP
Przedsiębiorcy oczekuję szybkiego działania ze strony nowego prezydenta Ukrainy. Na początek wymienili siedem potrzebnych od zaraz posunięć. Najważniejsze dotyczą skutecznej walki z korupcją i prawdziwych reform gospodarczych.

Europejska Asocjacja Biznesu ogłosiła siedem kroków, które nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powinien zrobić w pierwszych miesiącach prezydentury.

„Biznes chce widzieć szczegółowe propozycje, kroki i kandydatury na stanowiska, które są w stanie skutecznie podtrzymać procesy transformacyjne w kraju. A także realizować ważne zmiany, a nie kosmetyczne reformy. Następujące siedem działań są, według biznesu, potrzebne na dziś - w pierwszych miesiącach urzędowania" - cytuje komunikat asocjacji agencja Unian.

Co to za działania? Jako pierwszej przedsiębiorcy oczekują zmiany Prokuratora Generalnego i szefa Służby bezpieczeństwa, szefa MSZ i obrony narodowej. Na stanowiska te mają zostać powołani profesjonaliści o kryształowej reputacji, nie mający związków z oligarchami i wielkim biznesem oraz nie umoczeni w korupcyjnych skandalach. Znalezienie takich ludzie będzie niewątpliwie prawdziwym wyzwaniem.

Ukraińscy i zagraniczni przedsiębiorcy chcą też, by drugim posunięciem Zełenskiego była reforma struktur siłowych i sądownictwa, tak by zmniejszyć naciski na biznes z nich strony.

Wśród pilnych i oczekiwanych posunięć jest też ustanowienie Narodowej agencji przeciwdziałania korupcji oraz specjalnej prokuratury antykorupcyjnej; wsparcie Narodowego Biura Antykorupcyjnego oraz Ukraińskiego Stowarzyszenia Związków Kredytowych.

Nowy prezydent powinien zapewnić stabilizację gospodarczą w skali makro, w tym podpisać memorandum z MFW o przedłużeniu współpracy; a także gwarantować niezależność banku centralnego i publicznie wesprzeć politykę niskiego deficytu budżetowego.

„Po piąte - ochrona i wsparcie reform strukturalnych, które już zostały dokonane, ale tak by nie ograniczać się następującymi: reformą zamówień publicznych, automatycznego zwrotu VAT, reformą służby podatkowej, służby zdrowia itp.

Ukraińcy przedsiębiorcy chcą, by prezydent w reformowaniu np. wolnego rynku ziemią czy przejrzystej prywatyzacji, wzorował się na prawie brytyjskim.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA