fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Mateusz Pociask: Rynek firm doradztwa podatkowego rośnie nie bez powodu

tv.rp.pl
W obszarze podatków wyzwań nie brakuje. Mamy mnóstwo nowych przepisów, zmian w istniejących ustawach i przedsiębiorcy poszukują wsparcia – mówi Mateusz Pociask, Partner Zarządzający w Dziale Doradztwa Podatkowego i Prawnego EY Polska, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Gość przyznał, że rynek firm doradztwa podatkowego rośnie nie bez powodu.

- W obszarze podatków wyzwań nie brakuje. Mamy mnóstwo nowych przepisów, zmian w istniejących ustawach i przedsiębiorcy poszukują wsparcia – mówił Pociask.

Podkreślił, że doradcy mogą ograniczyć ryzyko podatkowe.

- Przez wiele lat postrzeganie zawodu doradcy podatkowego wiązało się z nastawieniem „jak można podatku zapłacić mniej". Dzisiaj ciężar jest przeniesiony na ograniczenie ryzyka – ocenił gość.

Liczne zmiany regulacji i nowe ustawy nakładają na doradców podatkowych obowiązek ciągłego kształcenia się.

- Dla przykładu weźmy zakres obowiązkowego raportowania podatkowego. Dzisiaj skala informacji jaką trzeba przygotować i wysłać do fiskusa jest olbrzymia. Ten zakres jest jednym z największych w Europie - mówił Pociask.

W zawodzie doradcy coraz mniej chodzi o kogoś, kto jest omnibusem w regulacjach.

- Potrzebni są specjaliści, którzy są w stanie przez szereg różnego rodzaju regulacji, na pozór ze sobą niezwiązanych, popatrzeć w sposób spójny i przedstawić spójną rekomendację – tłumaczył gość.

- Do tego wchodzi technologia, która ma wspierać doradcę i dyrektora podatkowego w przedsiębiorstwie. Bez coraz bardziej zaawansowanej technologi, łącznie z robotyką i sztuczną inteligencją, trudno sobie wyobrazić efektywne prowadzenie spraw podatkowych spółki i doradzanie – dodał.

Pociask zaznaczył, że jego firma dużo inwestuje w model tworzenia porady. - Staramy się szukać synergii, znajdować miejsca, gdzie powtarzalna praca może być tworzona w sposób półautomatyczny – mówił.

- Nigdy nie będziemy w stanie zastąpić człowieka. Narzędzia, które będą wspierały pracę doradcy już są. Sami mamy zespół od sztucznej inteligencji. Efekt ich pracy będzie zmieniał to w jaki sposób doradzamy klientom. Chodzi o to w jaki sposób tworzymy poradę – dodał.

Na rynku jest miejsce dla największych firm doradztwa podatkowego, średnich, a nawet kilkunastoosobowych zespołów. - Nie ma się, co bać, że najwięksi zdominują mniejszych. Miejsce będzie dla każdego - prognozował Pociask.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA