fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Firmy poszukają partnerów w Kazachstanie

Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski
Polska rozszerza współpracę gospodarczą z Kazachstanem. 2016 rok okazuje się okresem wyraźnego ożywienia dwustronnych relacji gospodarczych. 14 kwietnia w Warszawie przebywała delegacja rządowa z Kazachstanu, która wzięła udział w konferencji „Polityka ekonomiczna Kazachstanu”. Z kolei 22 kwietnia rozpoczyna się misja gospodarcza polskiego biznesu do Kazachstanu.

W piątek w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) odbyły się rozmowy z przedstawicielami Kazachstanu dotyczące organizacji przyszłotygodniowego wyjazdu. Jednym z punktów wizyty jest uczestnictwo w odbywającym się w stolicy Kazachstanu III. Międzynarodowym Forum Handlu Detalicznego, na które do Ałmaty z polskimi przedsiębiorcami jadą przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i PAIZ.

- Do Kazachstanu jedziemy z grupą co najmniej 20 polskich firm - zapowiedział prezes PAIZ Sławomir Majman, który podczas piątkowego spotkania zaprezentował klimat inwestycyjny i dokonania gospodarcze Polski, wskazując najbardziej atrakcyjne sektory, do dalszego rozwoju współpracy bilateralnej. Wśród najczęściej sprzedawanych do Kazachstanu polskich towarów dominują maszyny, owoce oraz produkty farmaceutyczne. W 2015 roku obroty handlowe między Polską a Kazachstanem wyniosły ponad 1,3 mln dolarów. - W Kazachstanie obecnych jest już 190 polskich przedsiębiorstw, w tym bardzo dużo małych i średnich firm - poinformował Aleksander Libera, pełnomocnik zarządu PAIZ ds. polskich inwestycji za granicą. - Polskie firmy ciągle szukają nowych rynków zbytu. 39 proc. przedsiębiorstw planuje dalszy rozwój w ciągu najbliższych 2 lat - dodał.

Kazachstan może być dla nich obiecującym rynkiem, bo ma wiele do zaoferowania polskim przedsiębiorcom. - Firmy inwestujące w Kazachstanie mogą liczyć m.in. na brak opłat celnych przy imporcie towarów, granty, w tym gruntowe do 25 lat prowadzenia działalności oraz zwolnienia podatkowe obowiązujące nawet przez 10 lat - mówiła Asel Ergazijewa z Narodowej Agencji Eksportu i Inwestycji KaznexInvest.

Według ekspertów Banku Zachodniego WBK, Kazachstan jest krajem specyficznym z racji uwarunkowań historyczno-kulturowych. Z drugiej strony to jednak kraj, który bardzo intensywnie się przeobraża. Potencjał widać tu nie tylko dla eksportu polskich towarów, ale przede wszystkim dla eksportu usług, głównie budowlanych, oraz inwestycji bezpośrednich. Szczególnie warto o tym myśleć w kontekście spodziewanego rozwoju strefy znajdującej się na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku – twierdzi Robert Antczak, dyrektor sprzedaży produktów bankowości korporacyjnej BZ WBK.

Kazachstan może być także bramą do ekspansji na kolejne kraje, co wykorzystała Polpharma. Zainwestowała w Kazachstanie przeszło 100 milionów dolarów, a teraz sprzedaje swoje produkty także w innych krajach Unii Euroazjatyckiej, natomiast w Turkmenistanie uruchomiła swój oddział. Władze kazachskie zachęcają do uruchomienia produkcji górniczy Famur, który mógłby dostarczać maszyny i urządzenia nie tylko na rynek kazachski, ale eksportować je dalej, np. do Mongolii czy dla kopalń na Syberii.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA