Do sprzedaży dochodzi w dwa miesiące po śmierci Adelsona, powszechnie uważanego za autora przekształcenia chińskiego terytorium administracyjnego o wątpliwej reputacji, Makau, w luksusowego giganta rozrywki, hazardu i konferencji, którego przychody są obecnie znacznie większe niż w Newadzie.

Sama firma ogłosiła, że ta sprzedaż podkreśla jej strategię inwestowania w działalność w Azji, zwłaszcza w Makau i w Singapurze. Przypadało na nie w 2020 r. odpowiednio 48 i 35 proc. łącznych przychodów firmy — wynika z danych Refinitiv Eikon. „Sprzedaż wzmacnia bilans tej firmy pozwalając na finansowanie wzrostu na innych krajowych i globalnych rynkach" — stwierdzili w nocie analitycy banku Jefferies i uznali transakcję za pozytywną w ostatecznym rozrachunku — pisze Reuter.

Właściciel kasyn sprzedaje kompleks Venetian Resort Las Vegas oraz ośrodek wystaw i konferencji Sands Expo and Convention Center. O możliwości ich sprzedania wspomniano pod koniec ubiegłego roku. Fundusz związany z Apollo Global Management kupi za 2,25 mld dolarów firmę obsługującą kompleks Venetian, a VICI Properties za 4 mld działkę i nieruchomości tego kompleksu. Szef Apollo, Alex van Hoek stwierdził,. że ta inwestycja „podkreśla nasze przekonanie co do mocnego odrodzenia się Las Vegas, bo szczepienia doprowadzą do wznowienia podróży i miłego spędzania wolnego czasu w Stanach i na świecie".

Sektor gier hazardowych, zależny od podróży lotniczych i dużej liczby chętnych, należy do największych ofiar pandemii. Las Vegas Sands poniosła w 2020 r. stratę 1,69 mld dolarów, największą w swej historii, bo ograniczenia w podróżach i lockdowny doprowadziły działalność kasyn praktycznie do zaniku. Jej zasoby gotówki i krótkoterminowe inwestycje zmalały w 2020 r. o połowę do 2,12 mld dolarów w porównaniu z 2019 r.

Programy szczepień mogą jednak pomóc w odrodzeniu się transportu lotniczego. Konkurencyjna firma MGM Resorts podała w lutym, że spodziewa się poprawy popytu w tym roku wraz z rosnącą liczbą zaszczepionych ludzi.