Holender kierujący działaniami Unii mającymi uczynić z niej kontynent neutralny dla klimatu do 2050 r. oświadczył eurodeputowanym w Brukseli, że udział odzyskiwanych materiałów z recyklingu w unijnej gospodarce musi zwiększyć się, albo „do 2050 r. będziemy potrzebować trzech planet na pokrycie naszych zwyczajów konsumpcyjnych. Nie chodzi tu o zmuszanie naszych obywateli do życia w grotach i jedzenia trawy, chodzi o zapewnienie wysokiego poziomu komfortu, rozwoju w nowej gospodarce" — powiedział.

Komisja Europejska ma przedstawić 10 marca plan gospodarki okrężnej (zamkniętego obiegu) zapewniający zmniejszenie odpadów w przyszłości oraz nową europejską strategię przemysłową — podał Reuter. Plan przewiduje inicjatywy mające przedłużać życie takich wyrobów jak elektronika użytkowa i zachęcać konsumentów do korzystania z napraw.

Francja jako pierwsza zatwierdziła w styczniu ustawę o ograniczaniu odpadów, która do 2040 r. zakaże używania jednorazowych plastikowych opakowań artykułów gospodarstwa domowego, kosmetyków do pielęgnacji skóry, jednorazowych sztućców w lokalach fast food, plastikowych torebek z herbatą, konfetti. Zakaz używania niektórych pozycji zacznie obowiązywać od 2021 r. Według wiceministra środowiska Bruno Poirsona, zadaniem ustawy jest zaostrzenie przepisów dotyczących planowanego starzenia się elektroniki i niesprzedanej modnej odzieży.

Francja jest także pierwszym krajem na świecie, który zobowiązał się do wprowadzenia od stycznia 2025 filtrów w nowych pralkach, aby zmniejszyć rozprowadzanie mikrowłókien z odzieży z tworzyw sztucznych, które stanowią jedną trzecią cząstek plastiku trafiających do kanalizacji i zwiększają skażenie oceanów.