fbTrack
REKLAMA

Biznes

Cyfryzacja zwiększa efektywność biznesu i administracji

Fot./materiały prasowe
Innowacje sprawdzają się nie tylko w działalności firm, ale także w instytucjach państwowych. Skutecznie obniżają koszty oraz podnoszą jakość i szybkość świadczonych usług.

Pandemia gwałtownie przyspieszyła transformację cyfrową na całym świecie, także w Polsce. Niemal z dnia na dzień na tryb online przeszła nauka i praca, ale też kontakty z różnego rodzaju urzędami i instytucjami. Według raportu Banku Światowego, przygotowanego we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, w wyniku pandemii 32 proc. polskich firm zaczęło używać (bądź zwiększyło użycie) internetu, mediów społecznościowych, wyspecjalizowanych aplikacji czy platform cyfrowych w celach biznesowych. Dzięki temu firmy poprawiły przede wszystkim sprzedaż (45 proc.), marketing (38 proc.) i zarządzanie (24 proc.). Przyspieszenie cyfryzacji nastąpiło także w sektorze publicznym. Według danych GUS, z e-usług w minionym roku korzystało 42 proc. Polaków.

Ale też warto pamiętać, że tak bezprecedensowe działania były możliwe dzięki temu, czego jako użytkownicy na co dzień nie zauważamy. Dzięki dostawcom bezpiecznych i zaufanych rozwiązań, dzięki możliwości zapewnienia skutecznej ochrony wrażliwych danych oraz dzięki niezakłóconemu funkcjonowaniu infrastruktury krytycznej, a więc zasobów mających podstawowe znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki, takich jak choćby produkcja i dystrybucja energii elektrycznej czy paliw płynnych i gazowych.

- Kompleksowa cyfryzacja poszczególnych instytucji w kraju to wyzwanie dotyczące nie tylko wdrożenia rozwiązań chmurowych. Równie ważny jest rozwój odpowiednich kompetencji wśród osób, które z tej technologii korzystają. Naszą rolą jest przeprowadzenie naszych klientów i partnerów przez cały proces adaptacji technologii w organizacji oraz wyposażenie zespołów w wiedze i kompetencje, które pozwolą bezpiecznie i efektywnie wykorzystywać możliwości, jakie dają rozwiązania chmurowe - podkreśla Bartosz Stebnicki, Dyrektor Sektora Publicznego w polskim oddziale Microsoft.

Wśród instytucji, które przechodząc na zdalny tryb pracy sięgnęły po innowacyjne narzędzia, dające pewność bezpiecznego i niezawodnego funkcjonowania, jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). W obliczu wyzwań związanych z pandemią Agencja przeniosła działalność operacyjną ponad 11 tys. pracowników do cyfrowej przestrzeni Microsoft Teams.

Wśród instytucji, które przechodząc na zdalny tryb pracy sięgnęły po innowacyjne narzędzia, dające pewność bezpiecznego i niezawodnego funkcjonowania, jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Fot./materiały prasowe

Agencja korzysta także z innych usług Microsoft. To m.in. Exchange Online, InTune, Office 365 Pro Plus czy SharePoint Online. W ramach każdej z tych usług pracuje od kilku do nawet kilkunastu tysięcy osób.

Na Microsoft, jako dostawcę innowacyjnych rozwiązań, postawił także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Fundusz przeniósł do chmury Microsoft Azure oprogramowanie wspomagające obsługę programów Mój Prąd, Czyste Powietrze oraz zarządzanie SAP. Dzięki temu NFOŚiGW udało się scyfryzować cały proces składania wniosków i udzielania dofinansowania w dwóch kluczowych programach i zmniejszyć wydatki na infrastrukturę aż o 2,5 mln zł.

– Z rozwiązań chmurowych Microsoft zaczęliśmy korzystać dwa lata temu. Początkowo były to usługi skierowane do naszych użytkowników zewnętrznych, wnioskodawców, beneficjentów. Z czasem przekonaliśmy się, że nasze wewnętrzne systemy także mogą pracować w chmurze – mówi Artur Kucharski, dyrektor Departamentu Informatyki w NFOŚiGW.

Co istotne, skalowalność rozwiązań w Microsoft Azure umożliwia elastyczne dopasowanie oferowanych zasobów i narzędzi (w tym mocy obliczeniowej) do bieżących potrzeb użytkowników, co ma szczególne znaczenie w sytuacji programów cieszących się ogromnym zainteresowaniem wnioskodawców.

Aby przejście do cyfrowego świata było bezpieczne dla firmy czy instytucji, musi odbywać się w oparciu o zaufanie do sprawdzonego partnera. Ten kluczowy aspekt będzie jednym z wiodących tematów Microsoft Envision Forum 2021.
Fot./materiały prasowe

Chmura obliczeniowa daje ogromny potencjał nie tylko firmom, które powstały w środowisku cyfrowym. Z najnowszych technologii w sposób bezpieczny mogą korzystać także kluczowe dla funkcjonowania państwa podmioty, czego przykładem jest transformacja cyfrowa Grupy Tauron. I tak np. w ramach kompleksowej strategii digitalizacji Grupy, spółka Tauron Obsługa Klienta zapewniła 15 tys. pracownikom dostęp do usług Microsoft 365, w tym Microsoft Teams.

Obecnie Grupa Tauron pracuje nad nowym podejściem do usług IT. W tym celu wprowadzono Power Platform – platformę umożliwiającą tworzenie własnych aplikacji biznesowych oraz Microsoft 365 wraz z Teams. Obok Azure są one kluczowymi platformami technologicznymi w całej grupie.

- Naszą ambicją jest stabilny i ciągły rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej. W tym procesie jesteśmy razem z naszymi partnerami i klientami. Ich umiejętności oraz doświadczenie, a przede wszystkim zaufanie w procesie transformacji, są najcenniejszymi wartościami, które wzmacniają w nas przekonanie, że technologia chmurowa będzie stopniowo docierała nie tylko do firm z sektora prywatnego, ale także do instytucji kluczowych z punktu widzenia funkcjonowania państwa - dodaje Bartosz Stebnicki, Dyrektor Sektora Publicznego w polskim oddziale Microsoft.

Aby przejście do cyfrowego świata było bezpieczne dla firmy czy instytucji, musi odbywać się w oparciu o zaufanie do sprawdzonego partnera. Ten kluczowy aspekt będzie jednym z wiodących tematów Microsoft Envision Forum 2021.

Zarejestruj się na wydarzenie: aka.ms/Envision_pl

W trakcie wydarzenia eksperci, partnerzy i klienci Microsoft opowiedzą, w jaki sposób cyfrowa transformacja pozwala stworzyć organizację opartą na zaufaniu. W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości to właśnie zaufanie stanowi fundament stabilnego i bezpiecznego rozwoju.

Microsoft Envision Forum 2021 odbędzie się online 17 marca (środa) o godz. 10. W wydarzeniu będą mogli wziąć udział tylko zarejestrowani uczestnicy aka.ms/Envision_pl

Materiał Promocyjny

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA