fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Dyplomacja ekonomiczna i mocne wsparcie innowacji

Rozwój technologii to nie tylko wyzwanie biznesowe, ale i kwestia odpowiedzialności politycznej za jakość życia przyszłych pokoleń – podkreślał prezydent Andrzej Duda
Fotorzepa, Mateusz Pawlak Mateusz Pawlak Mateusz Pawlak
Prezydent Andrzej Duda w Davos podkreśla wagę nowych technologii dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki.

W szwajcarskim górskim kurorcie rozpoczęło się we wtorek Światowe Forum Ekonomiczne. To jedna z najważniejszych imprez z udziałem czołowych postaci świata polityki i biznesu z całego świata. Chociaż tegoroczne forum wydaje się spokojniejsze niż zazwyczaj (w Davos są nieobecni m.in. prezydent USA Donald Trump, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz brytyjska premier Theresa May), to i tak jest to miejsce, w którym podejmowane są często kluczowe decyzje dotyczące przyszłego kształtu światowej geopolityki i gospodarki.

Czytaj także: Wiatr globalnych zmian dociera również do Davos

W tym roku wyjątkowo mocno swoją obecność w Davos zaznaczyła Polska. Dzięki współpracy państwowych spółek Pekao i PZU przy głównej promenadzie kurortu zorganizowano Polski Dom – specjalny pawilon, w którym przez cały czas trwania forum odbywają się debaty, prezentacje i konferencje poświęcone tematyce globalnej i polskiej gospodarce.

Nie tylko biznes

Do Davos przyleciał też prezydent Andrzej Duda, który we wtorek wziął udział w organizowanym przez Bank Pekao zamkniętym spotkaniu biznesowych partnerów polskich firm. Na sali byli obecni m.in. amerykański ekonomista Nouriel Roubini, który trafnie przewidział kryzys w 2008, czy Henrik von Scheel, uznawany za autora określenia „czwarta rewolucja przemysłowa", którego „Financial Times" określił mianem jednego z najbardziej wpływowych myślicieli biznesu. Nie zabrakło też przedstawicieli polskich firm, od prezesów wielkich spółek Skarbu Państwa (Pekao, PZU, LOT) po właścicieli biznesu prywatnego (Grażyna i Sebastian Kulczykowie, Tomasz Czechowicz, Jarosław Królewski).

Witający gości Michał Krupiński, prezes Pekao, podkreślił, że obecność w Davos to nie tylko spotkania biznesowe, ale przede wszystkim budowanie mocnej pozycji polskiego biznesu na arenie międzynarodowej. – To odpowiedzialne zadanie, biorąc pod uwagę coraz większą rolę polskiej gospodarki za granicą – mówił.

Potencjał i wyzwania

Od zaznaczenia wyjątkowości tegorocznego Davos, ze względu na szczególnie mocną obecność Polski na forum, zaczął swoje wystąpienie prezydent Andrzej Duda.

– To, że polski bank organizuje tutaj imprezę, jest oznaką rosnącej pozycji Polski. Polska z dynamiką PKB na poziomie 5 proc. jest europejskim liderem wzrostu gospodarczego. W ubiegłym roku dołączyliśmy do grupy najbardziej rozwiniętych gospodarek. Polacy chętnie korzystają z nowych technologii zwłaszcza w bankowości. Polska była pierwszym krajem w Europie Środkowej, w którym dokonano płatności zbliżeniowej, a dziś co czwarty Polak korzysta z tej możliwości. Dziewięciu na dziesięciu na Polaków korzysta z płatności internetowych – mówił prezydent.

Jego zdaniem wciąż jednak mamy ogromny potencjał do tworzenia innowacji oraz otwartość i gotowość do ich wykorzystania. – Polskie władze są świadome wyzwań i wymagań związanych z tak zwaną czwartą rewolucją gospodarczą. Ci, którzy nie dostosują się do zmian, zostaną zmarginalizowani i wycofają się z rynku – przekonywał Andrzej Duda. Jak zaznaczył, częstym problemem jest brak odpowiedniego finansowania na zakup i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Według Andrzeja Dudy rozwój technologii i doskonalenie innowacji to coś więcej niż wyzwanie biznesowe. To kwestia odpowiedzialności politycznej za jakość życia przyszłych pokoleń. Jeśli chcemy prowadzić odpowiedzialną politykę, musimy priorytetowo traktować obszary, które będą decydujące dla konkurencyjności gospodarki w ciągu najbliższych 20, 30 lub 50 lat.

Jak podkreślał prezydent, konieczne jest zabezpieczenie znacznych funduszy na naukę i badania. Niezbędne jest także wspieranie polskich startupów i ekspansji polskich firm na rynki zagraniczne.

Prezydent podkreślił wagę dyplomacji ekonomicznej, zaznaczając, że zarówno w kraju, jak i za granicą budowa przyjaznego klimatu dla świata biznesu jest ważnym działaniem, ale nie może być jedynym. W tym zakresie potrzebne są konkretne rozwiązania legislacyjne i instytucjonalne.

Zdaniem Jarosława Królewskiego, prezesa krakowskiej firmy Synerise, który jest obecny w Davos, takie spotkania są bardzo ważne i potrzebne.

– Jeśli mamy się czym pochwalić, jeśli możemy pokazać pozytywny obraz Polski, to warto to robić przy każdej nadarzającej się okazji, a szczególnie tu w Davos, gdzie taki przekaz ma szczególną siłę oddziaływania – mówił Królewski.

Forum w Davos odbywa się już po raz 49. Uczestniczy w nim większość prezydentów i premierów reprezentujących G7 i G20, które zrzeszają najbardziej rozwinięte kraje i największe gospodarki na świecie. W forum bierze udział ponad 3 tys. uczestników, w tym wielu szefów rządów i przedstawicieli świata biznesu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA