Forum w Davos: Zrównoważona gospodarka naśladująca naturę

Głównymi tematami środowych dyskusji w Davos były m.in. brexit, podatek cyfrowy, zrównoważony rozwój i transformacja ekologiczna.

Publikacja: 22.01.2020 21:00

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, zapewniała w Davos, że UE chce pozostać w przyja

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, zapewniała w Davos, że UE chce pozostać w przyjaźni z Londynem

Foto: AFPI, Fabrice Coffrini Fabrice Coffrini

– Naszym przesłaniem jest przede wszystkim to, że jesteśmy przyjaciółmi. Musimy uporządkować sprawę dostępu do wspólnego rynku – albo zaakceptujecie reguły, albo będziecie bardziej oddaleni. To wybór Wielkiej Brytanii. Ale naszym przesłaniem jest to, że jesteśmy przyjaciółmi, byliśmy nimi i będziemy, bo mamy tyle ze sobą wspólnego – mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej w swoim wystąpieniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Odnosiła się w ten sposób do brexitu i kwestii zbliżających się negocjacji handlowych z Wielką Brytanią.

Sprawę tych negocjacji poruszył również Sajid Javid, brytyjski kanclerz skarbu. Co prawda premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie pozwolił swoim ministrom jechać do Davos, ale zrobił wyjątek dla Javida, który wziął udział m.in. w panelu z amerykańskim sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem i szefową MFW Kristaliną Georgiewą. Stwierdził podczas tej dyskusji, że Wielka Brytania chce przed końcem roku wynegocjować umowę handlową z Unią Europejską. – Obie strony uznają, że ten harmonogram jest napięty i że bardzo wiele trzeba zrobić. Ale da się to zrobić – zapewniał Javid.

Brytyjski kanclerz skarbu zapowiedział również, że w kwietniu jego kraj wprowadzi podatek cyfrowy. Zaznaczył, że będzie to rozwiązanie tymczasowe, które powinno zostać zastąpione międzynarodowym porozumieniem w sprawie opodatkowania gigantów cyfrowych. To się jednak nie spodobało amerykańskiemu sekretarzowi skarbu. Mnuchin już dzień wcześniej mówił, że Wielka Brytania i Włochy powinny pójść w ślady Francji i wstrzymać się z pracami nad podatkiem cyfrowym, który uderzyłby w amerykańskie firmy. – Jeśli nie, to mogą się zmierzyć z cłami prezydenta Trumpa. Będę miał z nimi podobne rozmowy – powiedział Mnuchin. Georgiewa stwierdziła natomiast, że wielkie koncerny internetowe powinny płacić podatki według uczciwych stawek, ale by do tego doprowadzić, potrzebna jest międzynarodowa umowa w tej sprawie.

Prezydent USA Donald Trump powiedział podczas konferencji prasowej w Davos, że rozmowy z Unią Europejską w sprawie handlu są bardziej problematyczne niż z Chinami. Wyraził niezadowolenie z barier handlowych dla amerykańskich spółek w Europie. Dodał jednak, że ma nadzieję na zawarcie porozumienia z UE przed jesiennymi wyborami prezydenckimi.

W środę w Davos wciąż mocno poruszano kwestie ekologiczne. – Natura nie jest klasą aktywów. Jest krwiobiegiem naszych rynków. Musimy zmienić naszą gospodarkę, tak by naśladowała gospodarkę natury – mówił Karol, książę Walii, podczas swojego wystąpienia. Przedstawił na nim plan dostosowania gospodarki do potrzeb środowiska naturalnego. Przewiduje on m.in. „rozsądną" dekarbonizację, wycofanie subsydiów dla szkodzących środowisku branż, większe inwestycje w nauce, umożliwienie konsumentom dokonywania bardziej przemyślanych wyborów konsumpcyjnych a także wykorzystanie bilionów dolarów zgromadzonych przez państwowe fundusze inwestycyjne oraz emerytalne do wsparcia długoterminowych projektów. Książę Karol ocenił wartość wnoszoną przez naturę do gospodarki globalnej na 125 bln dolarów rocznie.

Swoje pomysły na zrównoważoną gospodarkę przedstawiał również Pedro Sanchez, socjalistyczny premier Hiszpanii (w skład jego mniejszościowego rządu wchodzą m.in. przedstawiciele stronnictwa oficjalnie odwołującego się do komunizmu). – Nie może być sprawiedliwości społecznej bez sprawiedliwości podatkowej. Postęp gospodarczy nie może zostać dokonany kosztem istot ludzkich. Uczciwe podatki, płace minimalne, nowa umowa społeczna i zajęcie się kwestią starzejących się społeczeństw są ważną tego częścią. Obywatele będą wierzyć w demokrację, jeśli demokracja będzie wierzyć w każdego z nich i zapewniać im szanse – powiedział Sanchez. Mówił również, że wielkim wyzwaniem Hiszpanii i świata są sprawy związane z transformacją cyfrową, zmianami ekologicznymi, równością płci oraz sprawiedliwością społeczną. – Wzrost gospodarczy za każdą cenę jest nie do zaakceptowania – zauważył Sanchez.

W Davos pojawiła się również Carrie Lam, szefowa administracji Hongkongu. W rozmowie przeprowadzonej z amerykańskim publicystą Fareedem Zakarią broniła swojej polityki wobec wielkich protestów, które przetaczają się przez miasto od czerwca.

– O ile ludzie skupiają się na tym, co się stało w Hongkongu, o tyle powinni zwrócić uwagę na to, że nie doszło do masowej rzezi na ulicach... Nie wprowadzono godziny policyjnej. Nie doszło do zakneblowania mediów. Jeśli wszyscy są oddani zasadzie „jeden kraj, dwa systemy", to prawa i wolności w Hongkongu są zagwarantowane w jego ustawie zasadnicznej – mówiła Lam. Przyznała, że próba wprowadzenia ustawy umożliwiającej deportacje do Chin (która wywołała masowe protesty) była wielką porażką polityczną, z której już się dużo nauczyła. Broniła też tego, że nie złożyła dymisji ze stanowiska.

– Naszym przesłaniem jest przede wszystkim to, że jesteśmy przyjaciółmi. Musimy uporządkować sprawę dostępu do wspólnego rynku – albo zaakceptujecie reguły, albo będziecie bardziej oddaleni. To wybór Wielkiej Brytanii. Ale naszym przesłaniem jest to, że jesteśmy przyjaciółmi, byliśmy nimi i będziemy, bo mamy tyle ze sobą wspólnego – mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej w swoim wystąpieniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Odnosiła się w ten sposób do brexitu i kwestii zbliżających się negocjacji handlowych z Wielką Brytanią.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Igor Lewenberg, właściciel Makrochemu: Niesłusznie objęto nas sankcjami
Biznes
Wojna rozpędziła zbrojeniówkę
Biznes
Standaryzacja raportowania pozafinansowego, czyli duże wyzwanie dla firm
Biznes
Lego mówi kalifornijskiej policji „dość”. Poszło o zdjęcia przestępców
Biznes
Rząd podjął decyzję w sprawie dyplomów MBA z Collegium Humanum