fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rusza procedura wyboru nowego szefa Renaulta

Bloomberg
Minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire ogłosił, że rząd Francji uruchomił procedurę zastąpienia Carlosa Ghosna na czele grupy Renault

Skarb państwa będący największym udziałowcem w tej firmie zwrócił się o zwołanie w najbliższych dniach posiedzenia rady administracyjnej dla wyznaczenia nowego stałego kierownictwa w Renault — powiedział minister w kanale LCI. — Zawsze wskazywałem pamiętając o zasadzie domniemania niewinności Carlosa Ghosna, że gdyby nie mógł trwale pełnić swych funkcji, to musimy przejść do czegoś innego, do nowego etapu. Tak też się stało i teraz wkraczamy w nowy etap — cytuje Reuter wyjaśnienie ministra.

Dotychczas rząd popierał decyzję Renaulta zachowania Ghosna na stanowisku i powołania tymczasowego kierownictwa. Carlos Ghosn był dotychczas prezesem firmy samochodowej i szefem sojuszu Renaulta-Nissana-Mitsubishi, więc „rada administracyjna określi dokładnie zakres funkcji" jego następcy w ramach przyszłego kierownictwa — dodał Le Maire.

Wśród następców Ghosna pojawia się regularnie nazwisko szefa Michelina, Jeana-Dominique Senarda, ale minister podkreślił, że to „do rady administracyjnej będzie należeć wypowiedzenie się na temat różnych kandydatów, a skarb państwa wypowie się o nich, kiedy zostaną mu przedstawieni". Le Maire uznał jednak Senarda za „wielkiego przemysłowca, człowieka mającego społeczną koncepcję przedsiębiorstwa i specjalistę w sektorze samochodowym, bo kieruje Michelinem z dużym talentem i z doskonałymi wynikami".

Senard ma wkrótce ustąpić z kierowania Michelinem, informatorzy Reutera widzą w nim następcę Ghosna na stanowisku przewodniczącego rady administracyjnej. Skarb państwa i doradcy szukają też kandydatów na stanowisko prezesa zajmowane obecnie przez Thierry Bolloré. Są brani pod uwagę Didier Leroy z kierownictwa Toyoty i prezes Ellior, Philippe Guillemot.

Komisja ds. nominacji w Renault ma zebrać się 20 stycznia, a po niej nastąpi posiedzenie rady w pełnym składzie pod przewodnictwem p. o. szefa Phlippe Lagayette.

Firma werbunkowa Korn Ferry doradza kierownictwu Renaulta w sprawach dotyczących następcy Ghosna, a Emeric Lepoutre & Partners — rządowi.

Celem skarbu państwa w sprawie Renaulta-Nissana jest stabilizacja sojuszu — oświadczył z kolei rzecznik rządu Benjamin Griveaux. — Kilku wysłanników rządu jest w Tokio, delegacja rozmawia na miejscu o przyszłości sojuszu, o jego stabilizacji, od której zależy tysiące miejsc pracy we Francji. Minister gospodarki i finansów jest oczywiście w codziennym kontakcie z tymczasową dyrekcją Renaulta, zapewniając w tych ramach stabilizację sojuszu — dodał rzecznik.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA