fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Miliony puszczają z dymem miliardy

Fotolia
Branża tytoniowa przynosi budżetowi ponad 24 mld zł podatków, głównie akcyzy. Zatrudnia ponad pół miliona ludzi, głównie w handlu.

Za co płacimy, kupując paczkę papierosów? Podatki łącznie sięgają nawet 80 proc. ceny paczki, wyliczyli eksperci Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych w raporcie przygotowanym na zlecenie Japan Tobacco International.

– Wpływy podatkowe z produkcji i konsumpcji wyrobów tytoniowych wyniosły łącznie ok. 24,4 mld zł, co stanowiło aż 8,9 proc. dochodów podatkowych państwa ogółem – mówi Grzegorz Poniatowski, dyrektor ds. polityki fiskalnej w CASE. Wartość rynku, szacowana na 27–29 mld zł, niewiele przewyższa wpływy fiskalne.

Wpływy z akcyzy wzrosły w ciągu dekady o blisko 40 proc. Na samej akcyzie Polska zarobiła 18,5 mld zł, dużo dołożył VAT (5,5 mld zł), do tego doszło jeszcze 124 mln zł z PIT oraz 250 mln zł z CIT.

Co czwarty papieros zostaje w Polsce

Z blisko 175 mld sztuk papierosów, które powstały nad Wisłą w 2016 r., w kraju zostanie jedynie jedna czwarta. Reszta trafi do rąk – i płuc – mieszkańców Niemiec, Holandii i Włoch. Do tych kraj...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA