fbTrack
REKLAMA

Biznes

Mycie przemysłowe w procesach produkcyjnych – na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia myjącego?

Mycie przemysłowe części stanowi ważny element wielu procesów produkcyjnych. Realizowane jest m.in. w branży motoryzacyjnej, lotniczej czy w sektorze regeneracji. Od jego efektywności w dużej mierze zależy konkurencyjność przedsiębiorstwa, dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego przemysłowego urządzenia myjącego. Maszyna dostosowana do specyfiki przeprowadzanych procesów to istotny czynnik warunkujący wysoką jakość i wydajność, przyczyniający się też do optymalizacji kosztów produkcji. Właściwie realizowany proces mycia korzystnie wpływa na wartość wytwarzanego produktu. Jakimi więc wyznacznikami kierować się podczas wyboru urządzenia myjącego?

Rodzaj detalu i wymagania dotyczące procesu

Odpowiedni dobór myjni przemysłowej i technologii wykorzystywanej do realizacji procesów mycia jest niezbędny dla optymalizacji produkcji. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę, myśląc o zapewnieniu jak najlepszych efektów mycia przemysłowego to m.in. typ i stopień zanieczyszczeń, planowana wydajność, czas cyklu oraz wymagania względem czystości. Bardzo ważny jest również rodzaj detali – ich wielkość, geometria oraz materiał, z którego zostały wykonane. Niektóre procesy wymagają specyficznych parametrów, np. w zakresie klasy czystości lub określonej liczby etapów mycia, płukania i suszenia. Tego rodzaju wymagania wpływają chociażby na wybór typu urządzeń – myjni tunelowej, karuzelowej czy mniejszego urządzenia obsługiwanego w sposób manualny.

Wydajność procesu

Wydajność to jeden z najistotniejszych czynników warunkujących powodzenie każdego projektu. Klucz do sukcesu stanowi urządzenie myjące dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa wynikających ze specyfiki danego procesu produkcyjnego. Bardzo istotnym elementem jest dobór odpowiedniej technologii mycia: metody realizacji procesu (mycie zanurzeniowe, natryskowe, ultradźwiękowe), liczby, wielkości i konfiguracji komór procesowych czy wdrożenie dedykowanych rozwiązań takich jak dopasowane pod geometrię konkretnego detalu umiejscowienie dysz myjących i suszących. Stworzenie dostosowanej do potrzeb maszyny pozwala zoptymalizować pracę przedsiębiorstwa i zwiększyć wydajność. Doskonałym rozwiązaniem jest także automatyzacja produkcji, której celem może być skrócenie trwania procesów. Większa powtarzalność, stabilność procesu, wzrost dokładności produkcji czy obniżenie jej kosztów to oprócz poprawy wydajności dodatkowe korzyści wdrożenia automatyzacji.

Łatwość obsługi

Aby zakup nowego urządzenia zaowocował wzrostem wydajności procesów produkcyjnych, niezbędne jest przeszkolenie pracowników z obsługi danej maszyny. Nie bez znaczenia jest sposób, w jaki na co dzień można monitorować i ustawiać parametry procesów. Łatwość obsługi stanowi więc zaletę, która znacząco wpływa na usprawnienie pracy i zwiększenie komfortu pracowników oraz pomaga zapobiegać wystąpieniu błędów.

Wpływ na środowisko i bezpieczeństwo pracowników

Używane w niektórych procesach produkcyjnych węglowodory i ich pochodne mogą powodować uwalnianie się lotnych związków organicznych, które mają negatywny wpływ na środowisko i zagrażają zdrowiu pracowników obsługujących dany proces. W ostatnim czasie wiele mówi się o minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór urządzenia myjącego dedykowanego wykorzystywaniu preparatów na bazie wody.

Z punktu widzenia zarządzania bezpieczeństwem pracy stanowią one znacznie lepszą niż rozpuszczalniki alternatywę. W zdecydowanej większości nie mają szkodliwego wpływu na środowisko ani na ludzkie zdrowie. Dzięki dodatkowi środków powierzchniowo czynnych umożliwiają efektywne usuwanie zanieczyszczeń przemysłowych z poddawanych procesowi części.

Innowacyjność

Innowacyjne rozwiązania, takie jak elementy Przemysłu 4.0, znacznie ułatwiają zarządzanie produkcją i kontrolę jej jakości. Systemy wizyjne, znakowanie i procesy autodiagnostyczne to tylko niektóre z rozwiązań pozwalających na eliminację błędów przekładających się na straty finansowe. Wdrożenie systemów big data umożliwia wydajne zarządzanie informacjami, co znacznie usprawnia pracę firmy w zakresie planowania i modyfikacji procesów produkcyjnych.

Modelowym przykładem nowoczesnych i wydajnych urządzeń, które spełniają takie wymagania, są maszyny NOYEN. W ofercie firmy dostarczającej kompleksowe rozwiązania z zakresu mycia przemysłowego znajdują się zarówno możliwe do dopasowania urządzenia standardowe, jak i maszyny tworzone od podstaw zgodnie z wymaganiami klientów - https://www.noyen.com/pl/urzadzenia-myjace/. Ponad 20-letnie doświadczenie ekspertów NOYEN pozwala im opracowywać rozwiązania przyczyniające się do optymalizacji procesów produkcyjnych pod względem kosztów, wydajności oraz jakości, co sprawia, że firma ma w swoim portfolio realizacje dla klientów z całego świata.

Materiał Promocyjny

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA