fbTrack
REKLAMA

Biznes

Niech moc będzie z Tobą

Instalacja fotowoltaiczna od Concept Energy. Gospodarstwo rolne Gniechowice – moc 49,3 kWp
Od nowego roku ma wejść w życie opłata mocowa, która zwiększy rachunki za prąd. Dotyczyło to będzie wszystkich, ale najwięcej zapłacą ci, którzy zużywają najwięcej w szczycie poboru mocy. Mowa tu na przykład o przedsiębiorstwach produkcyjnych i gospodarstwach rolniczych. Jest jednak droga, która umożliwi im zmniejszenie albo nawet wyeliminowanie wpływu nowej daniny na wysokość rachunków. Trzeba tylko spojrzeć w stronę słońca.

O opłacie mocowej mówi się już od dawna. Powodem jej wprowadzenia jest próba zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz wyeliminowanie niedoborów wytwórczych, w tym tzw. blackoutów, z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia w sierpniu 2015 roku.

Zrzutka na węgiel

Założenia ustawy są bardzo szczytne – wprowadzenie mechanizmów mających zagwarantować bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do odbiorców. Struktura polskiej energetyki jest taka, że dodatkowe fundusze przeznaczone zostaną na jej węglową wersję. Firmy energetyczne będą dostawały dodatkową kwotę, która ma pokryć koszty utrzymywania rezerw mocy szacowane na około 4 mld zł. Na to zrzucą się jednak odbiorcy. Druga strona medalu wygląda bowiem tak, że zapłacić mają wszyscy – od przeciętnego Kowalskiego, przez gospodarstwa rolne, po zakłady przemysłowe. Wysokość opłaty dla przedsiębiorców uzależniona będzie od tego, ile zużywają prądu i o jakiej porze. Dla każdego podmiotu trzeba będzie ją wyliczyć indywidualnie w oparciu o urzędowo wyznaczane stawki. Pewne jest jedno, jeśli nie podejmie się na czas kroków zaradczych, rachunek za prąd zaboli jeszcze bardziej. Ale jest światełko w tunelu.

Instalacja fotowoltaiczna od Concept Energy dla firmy – moc 49,58 kWp.

W stronę słońca

Opłata mocowa naliczana będzie od prądu pobieranego z sieci. Jeśli odbiorca zostanie wytwórcą prądu, opłata nie będzie tak dotkliwa, a może nawet wcale nie wpłynąć na rachunki przedsiębiorstwa czy gospodarstwa rolnego. – Dzięki instalacji fotowoltaicznej firmy i gospodarstwa rolne mogą produkować energię na własne potrzeby, ograniczając przy tym wydatki i zyskując korzyści podatkowe. Istniejące na rynku instrumenty pozwalają sfinansować taką inwestycję nawet bez angażowania kapitału obrotowego. Fotowoltaika sfinansuje się sama z oszczędności – przekonują eksperci Concept Energy, będącego częścią grupy kapitałowej Sunrise Energy. Przedsiębiorca może wybrać dwie ścieżki finansowania. Eksperci Concept Energy podkreślają, że wybór sposobu finansowania elektrowni słonecznej ma kluczowe znaczenie dla możliwości kwalifikowania kosztów. Firma ma do wyboru leasing operacyjny bądź pożyczkę. W pierwszym przypadku cała rata leasingowa netto jest wliczana w koszty działalności, natomiast wynikający z niej VAT podlega rozliczeniu. Koszty związane z amortyzacją instalacji fotowoltaicznej pozostają po stronie leasingodawcy. W przypadku pożyczki kosztem jest jedynie część odsetkowa, ale możliwa jest za to amortyzacja. Dodatkowo zgodnie z ustawą o OZE małe i średnie firmy mogą być prosumentami i korzystać z korzystnego systemu rozliczeń z firmami energetycznymi. Dzięki temu mogą magazynować nadwyżki swojej energii w sieci, a następnie odbierać je w czasie niższej produkcji. Energia ze słońca to świetne rozwiązanie również w gospodarstwie rolnym. Jeśli założymy, że gospodarstwo zużywa 200 MWh energii elektrycznej rocznie, a na dachu budynku gospodarczego zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kWp, to oszczędności wyniosą ponad 25 tys. zł netto rocznie. – Fotowoltaika zapewnia oszczędności na długie lata i to od pierwszego miesiąca pracy. Montaż instalacji możliwy jest już w 10 dni od podpisania umowy, więc można naprawdę szybko zacząć oszczędzać – dodają konsultanci Concept Energy.

Instalacja fotowoltaiczna od Concept Energy. Gospodarstwo rolne – moc 49,3 kWp

Recepta na trudne czasy

Najbliższe kwartały będą wielkim wyzwaniem i to nie tylko ze względu na rosnące opłaty. Ograniczenia związane z pandemią wpływają bardzo niekorzystnie na wiele sektorów gospodarki. W aktualnej sytuacji gospodarczej niewiele firm z sektora MŚP myśli o nowych inwestycjach. Warto jednak pamiętać, że w trudnych czasach wygrają ci, którzy pójdą w stronę optymalizacji kosztów. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie fotowoltaika. Inwestycja we własne mikroźródło energii nie wymaga angażowania kapitału obrotowego (potrzebny jest zaledwie 10% wkład własny), a pozwala produkować energię na własne potrzeby, obniżyć wysokość rachunków i uniknąć zbliżających się podwyżek.

Materiał Promocyjny 

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA