fbTrack
REKLAMA

Biznes

Samsung zachęca przedsiębiorców do tworzenia innowacji

Samsung wspiera pomysły na biznes pomagające ratować świat. 8 startupów z całej Polski pracuje w Samsung Inkubator Białystok nad projektami stanowiącymi odpowiedź na 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

To pierwsze tego typu miejsce na świecie, w którym działające w bezpłatnej przestrzeni startupy mają tworzyć rozwiązania z zakresu odpowiedzialności społecznej. Zarazem Białystok jest trzecim miastem po Rzeszowie i Lublinie, w którym uruchomiony został Samsung Inkubator. Z założenia w każdym z tych miast Inkubatory mają inną specyfikę. Projekt w Rzeszowie skupia się wokół tematyki Internet Rzeczy. W Lublinie zagadnieniem wiodącym jest bezpieczeństwo cyfrowe. Wszystkie trzy Inkubatory są natomiast elementem strategii firmy, której celem jest wsparcie młodych przedsiębiorców w Polsce Wschodniej.

Szansa Polski Wschodniej

Partnerami projektu w Białymstoku są: Centrum UNEP/ GRID-Warszawa – organizacja pozarządowa realizująca w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), Białostocki Park Naukowo-Technologiczny zrzeszający największą w regionie społeczność startupową oraz HugeTech. To pierwsze na świecie miejsce tego typu, gdzie w bezpłatnej przestrzeni, przy wsparciu nowych technologii i ekspertów, startupy będą tworzyć rozwiązania na rzecz odpowiedzialności społecznej. Przy tym jego otwarcie na lokalną społeczność ma się przyczynić do aktywizacji mieszkańców Podlasia.

Do białostockiego inkubatora zakwalifikowały się: Powear.me, Nextplease.app, Maizo, Associated Apps, Broomee, Operacja Rzeka, Planet Heroes oraz Global X Solutions. Startupy będą pracować nad rozwiązaniami dotyczącymi wspólnej konsumpcji i ekonomii współdzielenia, zrównoważonego transportu, ochrony środowiska czy zdrowia psychicznego.

Odpowiedzialny biznes

Profile działalności startupów biorących udział w przedsięwzięciu są mocno zróżnicowane. Powear.me rozwija second hand online zajmując się sprawdzeniem, sfotografowaniem, przygotowaniem i obsługą sprzedaży. Nextplease.app to projekt aplikacji mobilnej na smartfony z systemem Android oraz iOS, umożliwiającej wymianę książek. Natomiast Maizo jest aplikacją webową i mobilną działającą w ruchu społecznym zero waste, wskazującą sklepy z promocjami na wybrane przez użytkowników produkty.

Dwa startupy zaproponowały rozwiązania związane z dostępem do infrastruktury. Associated Apps pracuje nad aplikacją The Compass, nawigującą osoby niewidome i niedowidzące wewnątrz obiektów użyteczności publicznej. Z kolei Broomee zaproponował innowacyjny system zamawiania elastycznego transportu miejskiego na żądanie. Kolejne dwa startupy – Operacja Rzeka i Planet Heroes wzięły na cel środowisko. Pierwszy z nich chce założyć fundację, której jednym z celów będzie coroczna akcja sprzątania rzek, rozszerzona o działania edukacyjne, naukowo-badawcze i technologiczne. Drugi zaprojektował platformę webową, mającą zbudować społeczność skupioną na celu, jakim jest oczyszczanie planety ze śmieci. Zupełnie inne zadanie postawił sobie startup Global X Solutions tworząc Centrum Diagnozy i Terapii “Proces”. Ma ułatwiać dostęp do terapeutów pomagających młodzieży, dzięki terapii poznawczo-behawioralnej online.

Działalność wszystkich trzech Inkubatorów jest częścią ogólnoświatowego programu wsparcia startupów realizowanego przez firmę Samsung. Liczba realizowanych w inkubatorach projektów rośnie.

Po Rzeszowie czas na Lublin

Samsung Inkubator w Rzeszowie uruchomiono jeszcze wiosną 2017 r. we współpracy z Politechniką Rzeszowską i Doliną Lotniczą. Popularność przedsięwzięcia stale rośnie. Do grona 12 rozwijających tam swoje pomysły startupów, w połowie ub. roku dołączyły kolejne nowe projekty. Według danych raportu Startup Poland z 2018 roku, Rzeszów trafił do czołówki zestawienia pod względem liczby osób należących do środowiska startupowego. Samsung Inkubator przyczynił się do tego sukcesu.

Inkubator w Lublinie stał się przestrzenią dla startupów planujących zrewolucjonizować sferę bezpieczeństwa cyfrowego. Partnerami lubelskiego inkubatora są NASK oraz Politechnika Lubelska oraz miasto Lublin. Projekt ma charakter niekomercyjny.

Samsung Inkubator Lublin jest dostępny również dla lokalnej społeczności. W ramach przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu i podnoszenia kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa, organizowany jest szereg działań przeznaczonych dla mieszkańców Lublina i okolic, takich jak otwarte zajęcia z kodowania, warsztaty z przedsiębiorczości, hackatony czy wykłady tematyczne. - Jako firmie odpowiedzialnej społecznie zależy nam na podnoszeniu kompetencji lokalnej społeczności. Stawiamy na startupy, ale też wspieramy rozwój kompetencji mieszkańców tych miast, w których działają Samsung Inkubatory w przyszłości. – podsumowuje Magdalena Olborska, CSV and Partnership Manager w Samsung Electronics Polska.

W trakcie prac każdy startup może liczyć na pomoc ekspertów z działu R&D firmy Samsung. Do dyspozycji przedsiębiorców są wysokiej jakości sprzęty, które mają ułatwić im pracę i realizowanie pomysłów. Najlepsze projekty mogą liczyć na wsparcie finansowe od firmy Samsung przy zachowaniu pełni praw do swoich koncepcji.

Materiał promocyjny

REKLAMA