fbTrack
REKLAMA

Biznes

Czy warto inwestować w opony całoroczne?

Gdy tylko temperatury zaczynają spadać, wulkanizatorzy przeżywają prawdziwe oblężenie. Kierowcy chcą zdążyć z wymianą opon jeszcze przed pierwszymi przymrozkami i opadami śniegu. W ostatnich latach można zaobserwować, że coraz więcej Polaków decyduje się na opony całoroczne (inaczej nazywane też wielosezonowymi). Czym wyróżnia się ten rodzaj ogumienia i jakie są jego zalety?


Czym charakteryzują się opony całoroczne?

Jeszcze 30 lat temu na rynku praktycznie nie istniał podział na opony zimowe i opony letnie. Jednak wraz z powstaniem coraz to nowszych mieszanek ogumienia wyraźnie wyodrębniono dwa komplety. Tego typu rozdział pozwolił idealnie dostosować opony do warunków pogodowych panujących w czasie poszczególnych pór roku, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Niestety, nie wszyscy kierowcy mogą pozwolić sobie na wymianę opon dwa razy w roku, dlatego z myślą o nich producenci, tacy jak chociażby http://bridgestone-poznan.pl, przygotowali opony wielosezonowe. Wyraźnie widoczne jest, że zainteresowanie tego typu ogumieniem wzrasta - w 2017 roku zanotowano 29% wzrost ich sprzedaży. Jeszcze kilka lat temu, gdy zdecydowanie dominowały opony sezonowe, całoroczne opony nie były tak wysokiej jakości, jak teraz. Na szczęście postęp technologiczny pozwolił wyeliminować takie problemy jak:

  • brak przyczepności,
  • hałas,
  • większe zużycie paliwa,
  • brak trakcji.

Opony wielosezonowe wykonywane są ze specjalnego rodzaju mieszanki gumowej, dzięki czemu:

  • sprawdzają się zarówno latem, jak i zimą,
  • nie ścierają się w szybkim tempie,
  • nie przyklejają się do asfaltu.

Jakie są wady i zalety opon całorocznych?

ZALETY 

+ nie wymagają zmieniania w ciągu roku (żaden kierowca nie będzie musiał obawiać się „nagłego ataku zimy”),

+ ekonomiczność (przy takich oponach nie ma konieczności inwestowania w dwa komplety, dodatkowo odchodzą koszty związane z wymianą ogumienia u wulkanizatora),

+ fantastycznie sprawdzają się w warunkach miejskich (idealne dla kierowców, którzy w ciągu roku nie pokonują więcej niż 10 tys. km),

+ nie wymagają magazynowania,

+ spore nacięcia zwiększają przyczepność opony do podłoża.

WADY

- miękka struktura powoduje, że gorzej radzą sobie przy nagłych zmianach kierunku jazdy,

- słabsza przyczepność na mokrych i oblodzonych drogach,

- niedostosowane do jazdy na dalekich i wymagających trasach.

Czy opłaca się kupować opony całoroczne?

Opony całoroczne mają wiele zalet, ale także sporo wad, dlatego warto dobrze zastanowić się nad ich zakupem. Tego typu ogumienie zalecane jest przede wszystkim do niewielkich aut, których kierowcy poruszają się głównie po mieście i pokonują w ciągu roku stosunkowo niewielką liczbę kilometrów. W ostatnim czasie opony całoroczne zostały docenione również z powodu łagodnych zim – w wielu miejscach Polski temperatura nie zawsze spada poniżej 0°C. Niemniej jednak w przypadku częstych podróży czy wyjazdów w dalekie trasy bezpieczniejsze będzie wyposażenie auta w dwa sezonowe komplety opon.

Materiał powstał we współpracy z Bridgestone

REKLAMA