Już dzisiaj poznamy najlepsze w Polsce uczelnie i wydziały ekonomiczne

W środę po południu, podczas uroczystej gali w redakcji „Rzeczpospolitej” ogłosimy wyniki III edycji rankingu uczelni i wydziałów ekonomicznych i nagrodzimy jego laureatów. Czy Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, która wygrała dwie pierwsze edycje naszego rankingu zwycięży po raz trzeci? Który z wydziałów ekonomicznych okazał się w tym roku najlepszy? Czy zdobyte w zeszłym roku pierwsze miejsce utrzyma Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego?

Aktualizacja: 07.11.2018 14:01 Publikacja: 07.11.2018 09:44

W pracach nad najwyższą jakością rankingu redakcję „Rzeczpospolitej” wspierała w tym roku ekspercka

W pracach nad najwyższą jakością rankingu redakcję „Rzeczpospolitej” wspierała w tym roku ekspercka kapituła

Foto: fot. Mirosław Stelmach

Wszystko to wyjaśni się dzisiaj po południu, gdy ogłosimy wyniki III edycji rankingu uczelni i wydziałów ekonomicznych, który opublikujemy też w specjalnym dodatku w czwartkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” oraz już dziś na RP.pl.

Gali będzie towarzyszyć debata, podczas której eksperci i laureaci rankingu będą dyskutować o tym, jak przygotować studentów kierunków ekonomicznych do potrzeb rynku pracy przyszłości.

Podobnie jak w poprzednich latach nasz ranking powstał pod patronatem honorowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i w ścisłej współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - Państwowym Instytutem Badawczym. W dążeniu do ulepszenia rankingu wspierała nas w tym roku ekspercka kapituła, którą tworzyli: dr Piotr Dardziński, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, dr Olaf Gajl, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego (OPI-PIB), Andrzej Jacaszek, wiceprezydent Pracodawców RP i Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Jak co roku ocenialiśmy uczelnie i wydziały ekonomiczne w czterech kategoriach (kariery absolwentów, jakość nauczania, potencjał naukowy i umiędzynarodowienie), ale zgodnie z sugestiami kapituły wprowadziliśmy pewne zmiany w przypisanych im wagach. To zaś miało wpływ na wyniki tegorocznego zestawienia.

W ubiegłym roku trójkę najlepszych uczelni tworzyły: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Z kolei na podium rankingu wydziałów brylowały: Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i Wydział Nauk Ekonomicznych UW. Jak wygląda podium w 2018 r. przekonamy się już dzisiaj po południu.

Relację na żywo z wręczenia nagród będziemy prowadzić na profilu „Rzeczpospolitej” na Twitterze, a chwilę później wyniki będzie można znaleźć na portalu RP.pl. Pełen ranking znajdzie się też w czwartkowym wydaniu dziennika.

Członków kapituły poprosiliśmy o kilka zdań komentarza na temat rankingów studiów i naszego zestawienia.

Dr Piotr Dardziński, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Cieszy mnie, że trzecia edycja rankingu wydziałów i uczelni ekonomicznych odbywa się przy ścisłej współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym, jednostką nadzorowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a jednym z głównym kryteriów są dane z systemu ELA, badającego, jak sama nazwa wskazuje, ekonomiczne losy absolwentów.

Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

Nie ma rankingów idealnych. Wprawdzie wszyscy organizatory zawsze starają się wybrać najbardziej obiektywne kryteria i ująć najbardziej znaczące obszary rankingowanych instytucji, ale zawsze część ważnych informacji wymyka się ocenie.

Dr Olaf Gajl, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego (OPI-PIB)

OPI-PIB już po raz kolejny dostarcza dane do Rankingu. Dane pochodzą z POL-onu oraz ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA). Uczelnie widzą, że dostarczanie danych poza walorem informacyjnym, ma także wymiar praktyczny;. dobra pozycja w rankingu pozytywnie wpływa na ich wizerunek i postrzeganie społeczne.

Andrzej Jacaszek, wiceprezydent Pracodawców RP

Jako największą organizację pracodawców w Polsce cieszy nas fakt, że w rankingu „Rzeczpospolitej” w pierwszej 10. są też wydziały zarządzania uczelni technicznych. Tam właśnie łączy się technologię z biznesem. 

Maciej Trybuchowski,  prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych

We współczesnej gospodarce odpowiednio przygotowani pracownicy są podstawowym i najbardziej cennym aktywem każdego przedsiębiorstwa. Rankingi uczelni pozwalają pracodawcom na ocenę potencjalnych pracowników, zwłaszcza tych, którzy nie mogą – z racji wieku – pochwalić się jeszcze odpowiednim doświadczeniem zawodowym.

Wszystko to wyjaśni się dzisiaj po południu, gdy ogłosimy wyniki III edycji rankingu uczelni i wydziałów ekonomicznych, który opublikujemy też w specjalnym dodatku w czwartkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” oraz już dziś na RP.pl.

Gali będzie towarzyszyć debata, podczas której eksperci i laureaci rankingu będą dyskutować o tym, jak przygotować studentów kierunków ekonomicznych do potrzeb rynku pracy przyszłości.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Szpitale toną w długach, a koszty działania rosną
Biznes
Spółki muszą oszczędnie gospodarować wodą. Coraz większe problemy
Biznes
Spółka Rafała Brzoski idzie na miliard. InPost bliski rekordu
Biznes
Naprawa samolotu podczas lotu
Materiał partnera
Przed nami jubileusz 10 lat w Polsce