fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Odzyskiwanie danych – za darmo czy profesjonalnie?

Odzyskiwanie danych – słowa cisnące się na usta każdej osobie, która doświadczyła ich utraty. Uszkodzenie dysku, pendrive, karty pamięci – to tylko niektóre możliwe sytuacje w których świat wywraca się do góry nogami i do tego w najmniej oczekiwanym momencie.

O ile w przypadku utraty danych prywatnych możemy poczekać jakiś czas na ich odzyskanie, to dla firm kilka tygodni może okazać się zbyt długim okresem. Na rynku można znaleźć wiele firm oferujących odzyskiwanie danych, ale niewiele z nich może poszczycić się wyceną od ręki i do tego za darmo. Centrum Odzyskiwania Danych z Warszawy już jakiś czas temu wprowadziło do swojej oferty takie usługi i jak tłumaczy Rafał Smoliński było to podyktowane potrzebami klientów. Mając własne laboratorium można oferować szybką diagnozę i wycenę, ponieważ większość uszkodzeń dysków twardych da się sprawdzić w około kwadrans. Mając duże doświadczenie i znając rodzaj uszkodzenia oraz model dysku z łatwością można oszacować cenę odzyskania danych.

Laboratorium Centrum Odzyskiwania Danych mając wiele stanowisk jest w stanie obsługiwać zlecenia na bieżąco. Dla klientów oznacza to jedno – dyski nie czekają w kolejce tylko poddawane są procesowi odzyskiwania danych zaraz po wycenie i akceptacji ceny przez klienta. Dla wielu klientów ma to kluczowe znaczenie. Czas odzyskania danych zależy już więc tylko od rodzaju uszkodzenia, dostępności części a nie od tego ile firma ma w danym momencie zleceń.

W przypadku utraty danych alternatywą dla profesjonalnych usług są samodzielne próby odzyskiwania danych, które jak wynika ze statystyk Centrum Odzyskiwania Danych często kończą się niepowodzeniem lub wręcz pogorszeniem stanu uszkodzonego dysku. Utrata danych byłaby znacznie mniej kłopotliwa, gdyby użytkownicy dbali o systematyczne kopie zapasowe, gwarantujące odzyskanie danych w przypadku awarii bez żadnych dodatkowych kosztów. Niestety z braku czasu, czy w wyniku zwykłej beztroski wiele osób oraz firm nadal nie wykonuje backup-u co w przypadku awarii wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych kosztów za profesjonalne usługi.

Jakie są najczęstsze przyczyny utraty danych?

 Do najczęściej występujących przyczyn można zaliczyć awarie dysków twardych. Dyski są wciąż najczęściej wykorzystywane do gromadzenia i przetwarzania danych zarówno przez użytkowników indywidualnych jak i instytucje. Same uszkodzenia dysków twardych w dużej części związane są z ich zużyciem oraz ze złym użytkowaniem, w wyniku czego dochodzi do awarii mechanicznych. Najczęściej uszkodzenia dysków twardych podyktowane są upadkiem lub uderzeniem podczas pracy.

Inną bardzo ważną przyczyną utraty danych są wirusy, które w dzisiejszych czasach najczęściej rozsyłane są prze pocztę elektroniczną, lub ściągane przez klientów przy okazji pobierania plików z niepewnych źródeł. Szczególnie niebezpieczne są wirusy szyfrujące dane na dysku klienta.

Jak wygląda proces odzyskiwania danych?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia oraz od modelu dysku, czyli sposobu jego działania. Proces odzyskiwania danych sprowadza się w dużym uproszczeniu do naprawy dysku lub jego wirtualnego uruchomienia i zabezpieczeniu danych na innym, sprawnym nośniku. Jest to oczywiście bardzo duże uproszczenie ponieważ niemal każdy model charakteryzuje się swoimi typowymi usterkami a w konsekwencji procedurami na odzyskanie danych. Najważniejszą kwestią jest tu trafna diagnoza rodzaju uszkodzenia, ponieważ w niektórych dyskach szczególnie Seagate oraz Western-Digital łatwo można pomylić uszkodzenie firmware –u z awarią głowicy czy elektroniki.

Czy wszystkie dane udaje się odzyskać ?

Mimo wciąż rozwijającej się technologii odzyskiwania danych, nie wszystkie przypadki kończą się szczęśliwie. Obecnie z około 95% uszkodzonych dysków twardych udaje się wydobyć dane klientów, ale jeśli chodzi o dyski SSD jest to już około 80% . Z tego względu tak ważne jest wykonywanie kopii bezpieczeństwa.

Jak zabezpieczyć się przed utratą danych?

Wiele osób błędnie podchodzi do tematu bezpieczeństwa danych, uważając że zakup dysku SSD bądź macierzy RAID uchroni ich przed ich utratą. Prawda niestety okazuje się bardzo bolesna dla wielu użytkowników komputerów ponieważ nie ma urządzeń, które się nie psują. Jedyną metodą na zabezpieczenie się przed utratą danych jest wykonywanie systematycznych kopii zapasowych. Wiele osób myli to z przechowywaniem danych na macierzach RAID, lub dyskach zewnętrznych.

 

Artykuł powstał przy wykorzystaniu informacji ze stron:

https://centrumodzyskiwaniadanych.pl

https://www.alldatarecovery.pl

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA