fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Opłata za wynajem samochodu a kilometrówka

Wynajem samochodu do celów biznesowych, ale także w czasie wyjazdów jest coraz popularniejszą formą korzystania z pojazdów, która ułatwia funkcjonowanie zarówno przedsiębiorstwom, jak i osobom prywatnym. Na naszym rynku pojawia się w związku z tym wiele firm umożliwiających sprawne wypożyczenie auta na dowolny, wybrany przez klienta okres. Pozostaje tylko kwestia, czy kiedy wypożyczamy samochód w wypożyczalni, to płacimy za tak zwaną kilometrówkę, czy za dany okres, na który wynajmujemy pojazd?

Czym jest kilometrówka?

Jeśli właściciel firmy wynajmuje samochód, który służy do prowadzenia działalności gospodarczej, może rozliczyć poniesione koszty przy użyciu tak zwanej kilometrówki, czyli ewidencji przebiegu pojazdu. Zobowiązany jest wówczas do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i rejestrowania wszystkich, przebytych przez samochód tras. Stawki kilometrówki to 0,5214 zł w przypadku, gdy pojemność silnika wynosi do 900m3 oraz 0,8358 zł, kiedy pojemność silnika przekracza 900m3. Na tej podstawie rozliczane są koszty użytkowania samochodu w wielu firmach.

Na jaki czas można wypożyczyć samochód?

Okres krótkoterminowy, średnioterminowy i długoterminowy to opcje, które proponuje praktycznie każda wypożyczalnia samochodów Katowice, Warszawa, Kraków – we wszystkich, większych miastach można podpisać stosowną umowę. Krótkoterminowe wypożyczenie pojazdu to czas od jednej doby nawet do miesiąca. Skierowany jest on przede wszystkim do osób przebywających czasowo i okazjonalnie w innym mieście, zwiedzających grupą, czy podróżujących np. w góry albo nad morze. Przydaje się także w trakcie przeprowadzki.

Średnioterminowe wypożyczenie auta to czas od miesiąca do nawet 2 lat. Natomiast długoterminowy wynajem pojazdu może trwać od 2 do 5 lat. Nie ulega wątpliwości, że te dwie ostatnie możliwości wykorzystywane są przede wszystkim przez firmy, które potrzebują floty przeznaczonej do celów służbowych.

Kiedy kilometrówka obowiązuje przy wypożyczeniu samochodu?

Limity określają, ile kilometrów można przejechać wypożyczonym samochodem w ciągu jednej doby lub w ciągu okresu, na który wypożyczone zostało auto. Oczywiście, jeśli wynajmujemy auto na miesiąc lub dłużej, limit kilometrów dotyczy całego okresu wypożyczenia.

W wypożyczalniach samochodów limit kilometrów obowiązuje dopiero w przypadku wynajmu średnioterminowego, czyli od minimum miesiąca. Standardowy limit wynosi 3000 km, jednak na życzenie klienta, który ma świadomość, że auto firmowe będzie pokonywało długie trasy, może być on zwiększony. Z kolei w przypadku, gdy właściciel firmy ma świadomość, że auto w jego przedsiębiorstwie nie będzie przekraczało określonej liczby kilometrów, ten rodzaj rozliczania jest bardziej opłacalny w dłuższym okresie.

W ramach tego wypożyczenia klient może liczyć na przygotowanie pojazdu do wynajmu, czyli mycie, sprzątanie, uzupełnianie płynów eksploatacyjnych oraz w razie potrzeby zestaw opon zimowych lub letnich. Bardzo ważną kwestią jest fakt, że takie auto posiada opłacone pełne ubezpieczenie samochodu OC, AC i Assistance. Oczywiście wlicza się w to także całodobowa pomoc w sytuacjach awaryjnych.

Kiedy nie obowiązuje kilometrówka?

Kilometrówka zazwyczaj nie obowiązuje wówczas, gdy auto jest wypożyczone w trybie krótkoterminowym, czyli na okres krótszy niż trzydzieści dni. Oznacza to, że jeśli pojazd zostaje wynajęty na dzień, kilka lub kilkanaście dni, wówczas opłaca się jedynie z góry wyznaczony czynsz za jego wynajem. Jest to o tyle korzystne, że nie trzeba prowadzić żadnej ewidencji, kwota jest jasna i nie zawiera już żadnych, ukrytych opłat. Nie trzeba się ponadto przejmować, czy auto z wypożyczalni nie przekroczy dziennego limitu kilometrów, za co naliczona zostałaby dodatkowa opłata. Oczywiście przygotowanie do użytkowania samochodu z tak zapłaconym czynszem również stoi po stronie wypożyczalni.

Większość wypożyczalni nie narzuca klientom kilometrówki w wynajmie krótszym niż miesiąc. Brak limitu kilometrów jest jedną z zalet wynajmowania samochodów oferowanych klientom przez firmy wypożyczające i przyciąga coraz większe grono zadowolonych klientów do korzystania z nich.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA